Większość firm wita z powrotem pracowników Boomerangu

Wróciłbyś do starej pracy, gdybyś zapytał?

Prawie wszyscy (98%) menedżerowie ds. zasobów ludzkich powiedzieli, że wybiorą matę powitalną dla powracającego pracownika, czyli bumerangu, który wcześniej odszedł na dobrych warunkach, według ostatniego badania przeprowadzonego wśród 300 menedżerów ds. zasobów ludzkich przez firmę Accountemps.

Ale nie wszyscy profesjonaliści czuliby się komfortowo wracając na swoje dawne stanowisko lub do firmy. W rzeczywistości 52% z ponad 1000 badanych stwierdziło, że jest mało prawdopodobne, aby ubiegali się o pracę u byłego pracodawcy.

Najważniejsze powody to: «Nie podobało mi się zarządzanie» (23%), «Nie podobała mi się kultura» (14%) oraz «Nie podobały mi się moje obowiązki zawodowe» (14%).

«Pracownicy Boomerangu mają krótszą krzywą uczenia się i mogą wymagać mniejszego szkolenia, a także udowodnili już, że są w organizacji, więc jest mniej niespodzianek», powiedział w pisemnym oświadczeniu Bill Driscoll, prezes okręgu Accountemps, oddziału Roberta Half. «Firmy, które rozstają się nieprofesjonalnie lub nie traktują poważnie informacji, które uzyskują z wywiadów wyjazdowych, mogą przegapić sprowadzenie kogoś wielkiego».

Jeśli chodzi o zatrudnienie byłego pracownika, Driscoll powiedział, że firma powinna rozważyć, dlaczego ta osoba odeszła w pierwszej kolejności.

«Jeśli zrezygnują z kontynuowania edukacji, szkolenia lub roli z większą odpowiedzialnością, ich powrót może przynieść nowe umiejętności i pomysły do organizacji», dodał.»Z drugiej strony, ci, którzy zrezygnowali z pracy z powodu niezadowolenia z zarządzania, płacy lub kultury, mogą być nadal niezadowoleni, jeśli zauważą, że nic się nie zmieniło podczas ich nieobecności».

Accountemps oferuje następujące pięć wskazówek dla firm, które chcą pozostawić otwarte drzwi dla odchodzących pracowników:

1. Przeprowadzanie wywiadów wyjazdowych. Uzyskaj informacje zwrotne od pracowników, którzy rezygnują i działaj w oparciu o te informacje, jeżeli poprawią one środowisko pracy.

2. Częściowo profesjonalnie. Unikać izolowania tych, którzy złożyli zawiadomienie. Jeśli odchodzą na dobrych warunkach, traktuj ich jak członków zespołu, dopóki nie wyjdą ostatni raz za drzwi.

3. Przekazywać zamiary. Jeśli uważasz, że chciałbyś ponownie zatrudnić istniejącego pracownika, daj mu znać, że może wrócić. Czasami trawa nie jest bardziej zielona gdzieś indziej, a oni mogą wskoczyć z szansą powrotu.

4. Bądźcie w kontakcie. Bądź w kontakcie z byłymi pracownikami, którzy osiągali najlepsze wyniki. Nigdy nie wiadomo, kiedy ich sytuacja może się zmienić, a oni znajdą się na rynku nowej pracy.

5. Weź pod uwagę bumerangi dla różnych ról. Jeśli zdobyli oni nowe umiejętności i doświadczenie, mogą lepiej nadawać się na inne stanowiska lub do innych działów.