Wielu podatników ponosi ryzyko kradzieży tożsamości.

Wydaje się, że wielu Amerykanów nie traktuje zagrożenia kradzieżą tożsamości zbyt poważnie w tym sezonie podatkowym, jak wynika z wyników nowego badania przeprowadzonego przez IDT911, firmę zajmującą się bezpieczeństwem danych i ochroną przed kradzieżą tożsamości.

Spośród ponad 1500 dorosłych, którzy zostali poddani sondażom, 63% stwierdziło, że nie obawia się kradzieży swojej tożsamości, mimo że niektórzy dostawcy usług przygotowania podatkowego online, a nawet IRS, zostali w ostatnich latach zaatakowani przez złodziei tożsamości.

Według danych Centrum Oszustw IDT911, liczba przypadków kradzieży tożsamości związanych z podatkami wzrosła o 154% od 2014 do 2015 roku.

«Sezon podatkowy stał się sezonem oszustw. Ponieważ naruszenia stały się trzecią w życiu pewnością, cyberprzestępcy są w stanie uzyskać informacje z dosłownie setek milionów skompromitowanych rekordów w celu nakierowania konsumentów na kradzieże tożsamości związane z podatkami i programy phishingowe», powiedział prezes i założyciel IDT911 Adam Levin w oświadczeniu pisemnym. «W dzisiejszym, niebezpiecznym, cyfrowym świecie każdy z nas musi być czujny i pozostawać czujny».

W piątym roku z rzędu kradzież tożsamości zajęła pierwsze miejsce na liście oszustw podatkowych IRS «Dirty Dozen». Phishing, program podatkowy zwykle prowadzony za pośrednictwem poczty elektronicznej, zajął trzecie miejsce.

Inne środki ostrożności, na które wielu podatników nie zwraca uwagi, to między innymi nie upewnienie się, że ich sieć Wi-Fi jest chroniona hasłem w przypadku składania zeznania podatkowego online z domu (19 procent) oraz nie zablokowanie skrzynki pocztowej w przypadku otrzymania zwrotu podatku pocztą (49 procent). Ponadto, tylko 12 procent twierdzi, że planuje złożyć zeznanie podatkowe w styczniu, mimo że eksperci zalecają, aby podatnicy złożyli je wcześnie, tak aby IRS otrzymał ich zeznanie podatkowe zanim złodzieje tożsamości będą mogli ukraść ich dane osobowe lub finansowe w celu złożenia fałszywego zeznania.

Szacuje się, że do 2016 r. straty z tytułu oszustw związanych z odzyskiwaniem podatków wyniosą 21 mld USD, według Inspektora Generalnego ds. Administracji Podatkowej, a Federalna Komisja Handlu ogłosiła ostatnio, że w 2015 r. otrzymała 47% więcej skarg dotyczących kradzieży tożsamości, przy czym większość z nich dotyczyła oszustw związanych z odzyskiwaniem podatków.

«Konsumenci muszą walczyć z oszustwami, postępując zgodnie z zasadami 3M: minimalizując ryzyko ekspozycji, monitorując codziennie swoje konta bankowe i konta kart kredytowych oraz zarządzając szkodami za pomocą środków naprawczych dostarczanych przez instytucje finansowe, ubezpieczycieli i działy kadr swoich pracodawców», powiedział Levin.

Inne kluczowe wyniki badania obejmują:

  • Ponad jedna trzecia (38 proc.) respondentów stwierdziła, że nie jest pewna, jak sprawdzić osobę przygotowującą podatek, w tym 92 proc. w wieku od 18 do 34 lat.
  • Kolejne 38 procent stwierdziło, że nie jest pewne, czy ich usługi finansowe lub ubezpieczeniowe oferują usługi w zakresie kradzieży tożsamości lub ochrony przed oszustwami. Większość respondentów (57 proc.) stwierdziła, że ich instytucja finansowa będzie pierwszym podmiotem, z którym skontaktują się, gdy dowiedzą się, że padli ofiarą naruszenia danych.
  • Ponad połowa z nich (52%) stwierdziła, że nie ufa lub nie jest pewna, czy ufa usługom podatkowym online.
  • Większość Amerykanów (48%) uważa, że sezon wakacyjny to najbardziej ryzykowna pora roku. Sezon składania deklaracji podatkowych zajął drugie miejsce i wyniósł 30 procent.

Artykuły pokrewne:

Slideshow: IRS 2016 «Dirty Dozen» Tax Scams

«To jest sezon na łamanie danych i oszustwa podatkowe

Większość Tysiącleciowego Sezonu Podatkowego Strachu. Here’s Why