Wielu profesjonalistów niechętnie korzysta z urlopów

Pomimo pokusy relaksu na plaży, gry w golfa i cieplejszej pogody oraz błękitnego nieba, wielu profesjonalistów czuje się nieco szara, gdy przychodzi do wzięcia wolnego od pracy.

Według nowego badania przeprowadzonego przez firmę Accountemps, 33% respondentów uważa, że nie ma wystarczająco dużo czasu na urlop. A ci, którzy mają wystarczająco dużo płatnego czasu wolnego, mogą nie czuć się komfortowo zabierając ten czas z biura, jak wynika z badania.

«Dzięki całodobowemu dostępowi do poczty elektronicznej przez smartfony, linie między pracą a czasem osobistym stają się coraz bardziej zacierające, zwłaszcza podczas wakacji», powiedział Bill Driscoll, prezes okręgu Accountemps, w oświadczeniu pisemnym. «Ważne jest, aby zrobić sobie przerwę od pracy w skrzynce odbiorczej i wykorzystać urlop na relaks, aby wrócić do pracy z nową energią».

Driscoll podkreślił również potrzebę dawania przykładu przez menedżerów.

«Jako menedżer, jeśli rzadko korzystasz z wakacji lub decydujesz się na częste meldowanie się podczas wakacji, Twój zespół będzie modelował Twoje zachowanie», powiedział. «Zachęcaj pracowników do korzystania z czasu wolnego i rozłączania się z pracą, aby uniknąć wypalenia».

Wyniki tegorocznego badania pokazują, że profesjonaliści planują wziąć średnio 10 dni urlopu tego lata, a 29 procent planuje wziąć więcej dni wolnych tego lata niż zeszłego lata. Jednak 60 procent twierdzi, że weźmie tyle samo dni co w zeszłym roku, a 10 procent, że wykorzysta mniej dni urlopu.

Dla tych pracowników, którzy nie korzystają z pełnego czasu wolnego, Accountemps podaje kilka powodów:

 • Czterdzieści jeden procent stwierdziło, że nie wzięło urlopu lub wzięło mniej dni wolnych, ponieważ obawiali się o ilość pracy, która będzie ich czekać po powrocie.
 • Trzydzieści pięć procent z nich wzięło mniej lub nie wzięło żadnych dni urlopu, ponieważ martwili się, że ich koledzy wchłoną ich pracę.
 • Czterdzieści jeden procent przyznaje się do meldowania się w biurze co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu podczas wakacji.
 • Trzydzieści sześć procent pracowników w wieku od 18 do 34 lat odprawia się co najmniej raz lub dwa razy dziennie – być może jest to znak czasu dla tysiącleci, którzy dorastali bardziej związani.

Dodatkowe ustalenia z ankiety Accountemps obejmują:

 • Czterdzieści osiem procent pracowników stwierdziło, że ich menedżerowie zachęcają ich «trochę» do wzięcia urlopu; 47 procent stwierdziło, że ich menedżerowie nie zachęcają ani nie zniechęcają ich do wzięcia wolnego.
 • Czterdzieści procent kobiet twierdzi, że nie ma wystarczająco dużo czasu na wakacje, w porównaniu z 26 procentami mężczyzn.
 • Czterdzieści siedem procent specjalistów w wieku od 18 do 34 lat planuje wziąć więcej dni urlopowych tego lata, w porównaniu z 25 procentami pracowników w wieku od 35 do 54 lat i 17 procentami specjalistów w wieku 55 lat i więcej.
 • Trzydzieści siedem procent mężczyzn planuje wziąć więcej dni urlopowych tego lata w porównaniu z 21 procentami kobiet.
 • Pięćdziesiąt procent mężczyzn i 34 procent kobiet melduje się w biurze podczas wakacji.
 • Trzydzieści sześć procent pracowników w wieku od 18 do 34 lat zgłasza się do biura co najmniej raz lub dwa razy dziennie podczas wakacji letnich, podczas gdy 16 procent specjalistów w wieku od 35 do 54 lat i 12 procent pracowników w wieku 55 i więcej lat.
 • Czterdzieści procent mężczyzn martwi się o to, że koledzy wchłaniają swoją pracę i w związku z tym opuścili lub wzięli mniej dni urlopu, w porównaniu z 31 procentami kobiet.
 • Ponad połowa (55 procent) specjalistów w wieku od 18 do 34 lat opuściła lub wzięła krótszy urlop, ponieważ obawiali się o swoje obciążenie pracą po powrocie.Trzydzieści sześć procent osób w wieku 35-54 lat i 33 procent pracowników w wieku 55 lat i starszych zrobiło to samo.

Aby zmaksymalizować swój czas poza biurem, Accountemps oferuje te pięć wskazówek:

1. Uprawiaj kulturę wakacyjną. Menedżerowie powinni tworzyć atmosferę, w której pracownicy czują się zmotywowani i zachęcani do wzięcia wolnego w celu doładowania.

2. Planuj z wyprzedzeniem. Poinformuj swojego przełożonego i kolegów z pracy o swoich planach urlopowych z dużym wyprzedzeniem. Jeśli to konieczne, przełożony może zatrudnić pracownika tymczasowego lub zorganizować pokrycie kosztów jego nieobecności przez inne osoby. Zablokuj czas wolny pierwszego dnia po powrocie, aby spotkać się z przełożonym w sprawie krytycznych aktualizacji i nadrobić zaległości w rozmowach telefonicznych i e-mailowych.

3. Przydzielenie delegatów. Wyjaśnij swojemu przełożonemu i kolegom, którzy będą prowadzić kluczowe projekty podczas Twojej nieobecności. Kierownicy, którzy delegują pracowników podczas wakacji, mogą również ocenić, czy druga osoba na stanowisku kierowniczym może być gotowa do przyjęcia większej odpowiedzialności w przyszłości.

4. Rozłączyć się z biurem. Odłączyć całkowicie podczas nieobecności, aby uzyskać jak największe korzyści z wakacji. Menedżerowie mogą pomóc, dając dobry przykład podczas nieobecności w biurze. Jeśli odprawa jest konieczna, ustalaj codziennie krótkie okienko, kiedy będziesz osiągalny – i trzymaj się go.

5. Uspokój swój umysł. Odłóż na bok swoje zmartwienia z pracy podczas przerwy. Wrócisz do pracy czując się bardziej energiczny i gotowy do realizacji trudnych projektów. I nie czuj się winny, że bierzesz wolne. Pomyśl o urlopie jako części pakietu kompensacyjnego – zasłużyłeś sobie na niego.