WikiLeaks może ujawnić nazwiska osób uchylających się od płacenia podatków

Chociaż według doniesień WikiLeaks przegląda tajne informacje na temat około 2,000 klientów bankowości offshore, to według doniesień mało prawdopodobne jest, by materiał ten został wkrótce upubliczniony.

Rudolf Elmer, szwajcarski informator bankowy, przekazał dwie płyty CD z informacjami założycielowi WikiLeaks, Julianowi Assange’owi, na konferencji prasowej w Londynie w poniedziałek, skłaniając do spekulacji na temat potencjalnych objawień. “WikiLeaks to moja jedyna nadzieja, by społeczeństwo dowiedziało się, co się dzieje”, powiedział Elmer.

W Kanadzie gazety donoszą, że Kanadyjczycy próbujący uchylać się od płacenia podatków za pomocą rachunków zagranicznych mogą być narażeni. Jeden z profesorów prawa na Queen’s University powiedział, że osoby uchylające się od płacenia podatków powinny “trząść się w butach”, w Toronto Sun . Statystyki kanadyjskie podały w 2003 roku, że około 88 miliardów dolarów zostało ukrytych w rajach podatkowych przez bogatych Kanadyjczyków i korporacje.

The Times of India poinformował, że “niektóre nazwy w języku indyjskim” są zawarte w danych o tajnych rachunkach szwajcarskiego banku. Elmer powiedział Headlines Today TV channel”, myślę, że właściciel Julius Baer jest bardzo mocno zaangażowany w działalność gospodarczą w Indiach. W rzeczywistości zatrudnili menedżerów inwestycyjnych, którzy siedzą w Indiach za wydostanie pieniędzy z Indii.”

Elmer, były pracownik Julius Baer and Trust Ltd., który został zwolniony w 2002 r., miał w tym tygodniu stanąć przed sądem w Szwajcarii w związku z zarzutami naruszenia przepisów o tajemnicy bankowej. Bank oskarża Elmera o ściganie wendetty.

Reakcja Stanów Zjednoczonych na ostatnią historię WikiLeaks została wyciszona. We wtorek, kiedy skontaktował się z nią The New York Times , Michelle Eldridge, rzeczniczka IRS, odmówiła komentarza do dokumentów.

Jeżeli zostanie ujawniona działalność przestępcza, IRS może podjąć działania Times , ale samo posiadanie rachunku bankowego za granicą nie jest działalnością przestępczą.

W przypadku ujawnienia działalności przestępczej, IRS może podjąć działania.

“Jeśli niektóre z tych osób już zgłosiły swoje rachunki” na swoich amerykańskich zeznaniach podatkowych – jeśli były zobowiązane do ich złożenia – “lub dobrowolnie ujawniły je IRS, mogą nie mieć się czego obawiać”, powiedział Peter R. Zeidenberg, prawnik obrony karnej w DLA Piper.

Rząd federalny prowadzi już agresywne dochodzenie karne w sprawie Assange’a i uwolnienia przez WikiLeak ponad 250 000 dyplomatycznych kabli w zeszłym miesiącu.

Assange powiedział, że może upłynąć kilka tygodni lub dłużej, zanim jakiekolwiek informacje bankowe zostaną ujawnione. ABC News podaje, że Elmer wymienia 40 polityków i liderów biznesu, celebrytów, liderów przestępczości zorganizowanej oraz trzy duże instytucje finansowe, w tym Juliusa Baera.

Reuters poinformował, że prawnik z Waszyngtonu Jack Blum, były śledczy Kongresu, który doradzał Elmerowi, powiedział, że Elmer sam nie ujawni żadnych nazwisk ani korporacji z pamięci podręcznej danych. Dane z konta nakreśliły “struktury” finansowe, które są “trudne do ustalenia, co się dzieje”.