Wizytówki, które pracują dla ciebie: Fifteen Tips

przez Mark Lee

Dwa lata temu napisałem artykuł zawierający dziesięć wskazówek do wizytówek księgowych. Poniżej znajduje się aktualizacja tego artykułu, ze szczególnym uwzględnieniem praktyk zakładania firmy.

Do czego są wizytówki?

Wizytówki zawierają informacje o Twojej firmie, tak aby ktoś, kogo spotkasz, mógł się z Tobą skontaktować w późniejszym terminie. Możesz również przekazać swoją wizytówkę osobom, które chcą przekazać Twoje informacje innym, które mogą być zainteresowane Twoimi usługami.

Jako praktykę rozruchową, potrzebujesz wizytówki? Prawie na pewno tak, jeśli chcesz, aby poznani przez Ciebie ludzie zapamiętali Cię, polecili i polecili Cię. Skąd jeszcze będą wiedzieć, jak się z tobą skontaktować? Wizytówki są akceptowanym sposobem na ułatwienie przyszłej komunikacji. Możesz spróbować większych dokumentów, ale te są bardziej odpowiednie dla większych, bardziej renomowanych firm, które chcą się rozwijać.

Co musi być na twojej wizytówce?

Twoje imię i nazwisko, nazwa firmy, kilka słów, które jasno wskazują, że jesteś księgowym, jeden lub dwa numery telefonów, adres e-mail i strony internetowej (jeśli masz).

Możesz również dołączyć swoją stronę profilu LinkedIn, konto na Twitterze i inne zasoby internetowe, które zawierają Twoje dane kontaktowe.

Piętnaście błędów, których nie chcesz popełnić

 1. Bland: Stary styl, zwykła biała karta z minimalistycznym wyczuciem i niewiele na niej widać nie pomoże ci się wyróżnić, więc może nie zostać zachowana lub nigdy nie być oglądana przez każdego, kto ją dostanie.
 2. Trudne do odczytania: Nie ma większego sensu ściskać mnóstwa informacji, które są zbyt małe, aby większość ludzi mogła je łatwo odczytać.
 3. Trudne do zapisania: Chociaż zachęcam cię, abyś upewnił się, że twoja karta się wyróżnia, nie jestem fanem kart plastikowych ani takich, które uniemożliwiają odbiorcy pisanie na nich. Dobrzy sieciowcy robią to tak, aby pamiętali gdzie i kiedy spotkali osobę, która dała im kartę. Robię też notatkę na rozdawanych mi wizytówkach, aby dowiedzieć się czegoś o danej osobie lub naszej rozmowie. Upewnij się, że na wizytówce jest na to miejsce.
 4. Zbyt wiele numerów telefonów: Jeden numer stacjonarny i jeden numer telefonu komórkowego to wszystko czego potrzebujesz w tych dniach
 5. Ogólny adres e-mail: Chcesz zminimalizować prawdopodobieństwo, że ktoś będzie myślał, że jesteś mniej niż poważny w swojej praktyce startowej. Otrzymaj więc dedykowany adres e-mail – nawet jeśli jeszcze nie założyłeś strony internetowej. Księgowi, którzy używają adresów Gmail, Yahoo lub innych ogólnych adresów e-mail, wydają się być amatorami w porównaniu z tymi, którzy używają «prawdziwych» biznesowych wiadomości e-mail. I proszę, umieść swoje imię i nazwisko w adresie e-mail, a nie «[chronione e-mailem]» – karta ma pomóc ludziom w kontakcie z TYM. Jeden adres e-mail to wszystko, czego potrzebujesz.
 6. Zbyt sprytne: Jeden z komentatorów mojego wcześniejszego artykułu zasugerował użycie kodów QR. Rzeczywiście widziałem wizytówki, które zawierają niewiele więcej niż kod QR. Wydaje mi się, że jest to zbyt sprytne i zmniejsza szanse na nawiązanie kontaktu z ludźmi. Ułatwiać im to, a nie utrudniać.
 7. Nuda jest opcjonalna: To ogromny błąd zakładać, że każdy, kto ma jedną z twoich wizytówek, będzie pamiętał osobę, która dała mu ją kilka dni, tygodni lub miesięcy później. Osoba ta prawdopodobnie spotyka mnóstwo osób, które rozdają wizytówki – być może nawet więcej niż jednego lub dwóch księgowych. Twoja wizytówka, tak jak ty, musi się wyróżniać i działać jako przypomnienie o tobie – o osobie, księgowym, który ją wręczył. Osobiście podoba mi się pomysł umieszczenia na wizytówce dobrego jakościowo profesjonalnego strzału w głowę, ponieważ od razu staje się ona bardziej pamiętna.
 8. Za dużo informacji: Tak, twoja karta musi się wyróżniać, ale nie powinna być myląca. Możesz być, powiedzmy, członkiem Sage’s Accountants Club i chcesz dać ludziom znać, że możesz poprzeć ten produkt, ale naprawdę nie musisz umieszczać logo, które zajmuje miejsce na wizytówce, która jest naprawdę tam, aby przekazać swoje dane kontaktowe.
 9. Amatorskie wzornictwo: Naprawdę nie ma już na to wymówki. Jakie wrażenie chcesz zrobić? Jesteś profesjonalistą czy nie?
 10. Tani i cienki: To wynika z powyższego punktu. Karta wagi profesjonalnej (zazwyczaj drukowana na karcie o wadze 80-100 funtów) oznacza, że poważnie traktujesz swoją działalność.
 11. Nie ma wzmianki, że jesteś księgowym: To niesamowite, jak często widzę wizytówki, które po prostu odnoszą się do czegoś takiego jak «David Cameron z David Cameron & Co», ale nie mówią mi, czy firma jest jednym z księgowych, prawników, agentów nieruchomości, czy cokolwiek. I nie zakładaj, że wszyscy rozpoznają logo Twojej firmy jako wskaźnik, że jesteś księgowym.
 12. Dawanie karty nieznajomym: Nikt nie odsyła pracy do wizytówki. Wielkim błędem jest po prostu wsadzanie wizytówki w ręce ludzi na imprezach sieciowych, lub gdziekolwiek indziej w tym celu. Co mają zrobić z wizytówką, którą otrzymali od nieznajomego, z którym nawet nie rozmawiali?
 13. Wypuszczenie karty za wcześnie: Jeśli Twoje imię jest nietypowe lub trudne do wymówienia, masz doskonały powód, aby rozdać swoją kartę na początku rozmowy. Dla reszty z nas jest to po prostu niegrzeczne. O wiele lepiej poprosić o czyjąś kartę po tym, jak już od jakiegoś czasu rozmawiasz. Potem poczekaj, aż ktoś poprosi o twoją. Jeśli ludzie nie są wystarczająco zainteresowani, aby poprosić o twoją kartę, jaki jest sens w dawaniu im jej?
 14. Robiąc bez wizytówek: To by się udało, gdybyś chciał krzyczeć do wszystkich, których spotykasz, że dopiero co zacząłeś praktykę i że nie mówisz poważnie. Ale nie sądzę, aby to miało szansę udowodnić, że jest to skuteczna strategia, która pomoże zbudować praktykę rozruchową.
 15. Drukowanie zbyt wielu kart za jednym razem: Wiele początkowych praktyk księgowych zajmuje trochę czasu, aby znaleźć swoje stopy i zdecydować się na ich prawdziwy biznes. Może to zająć miesiące, a nawet rok lub dwa. Prawdopodobnie chcesz uniknąć niepotrzebnych wydatków, więc uzyskać karty drukowane w partiach po 100 lub 200. Wydrukuj je na tyle, aby mieć pewność, że zawsze masz je przy sobie i chętnie je rozdasz, gdy zostaniesz o nie poproszony, ale nie tak wiele, abyś miał ochotę rozrzucić je zbyt swobodnie.

Jakie masz wskazówki dotyczące wizytówek do praktyk zakładania firmy? Podziel się swoimi sugestiami w sekcji komentarzy poniżej.

O autorze:

Mark Lee jest redaktorem praktyki księgowej AccountingWEB i prowadzi blog BookMarkLee. Ten i jego e-booki są dla księgowych, którzy chcą się wyróżniać i odnosić większe sukcesy w praktyce, online i w życiu. Jest również przewodniczącym Sieci Doradztwa Podatkowego niezależnych ekspertów podatkowych.