Wniosek FASB wyjaśnia definicję przedsiębiorstwa

Dążąc do poprawy sprawozdawczości finansowej dotyczącej nabywania aktywów niefinansowych, Rada Standardów Rachunkowości Finansowej (FASB) opublikowała 23 listopada proponowaną aktualizację standardów rachunkowości, która koncentruje się na wyjaśnieniu definicji przedsiębiorstwa.

Wskazówki te pomogą organizacjom określić, czy transakcje powinny być rozliczane jako przejęcie aktywów czy przedsiębiorstw.

Okres na zgłaszanie uwag do proponowanej aktualizacji standardów rachunkowości, Business Combinations (Temat 805): Wyjaśnienie definicji przedsiębiorstwa , zawiera się w dniu 22 stycznia 2016 r. Instrukcje dotyczące sposobu zgłaszania uwag zawarte są w projekcie ekspozycji.

Obecna definicja działalności zgodnie z US GAAP ma wpływ na takie obszary rachunkowości jak nabycie, zbycie, wartość firmy i konsolidacja. Jednak FASB otrzymała od zainteresowanych stron informację zwrotną, że definicja przedsiębiorstwa w temacie 805, Business Combinations , jest stosowana zbyt szeroko. W rezultacie wiele transakcji kwalifikuje się jako połączenia jednostek gospodarczych, jeżeli należy je traktować jako nabycie aktywów.

Zainteresowane strony stwierdziły również, że analizowanie transakcji w ramach obecnej definicji przedsiębiorstwa może być kosztowne i złożone. Obawy te zostały również podniesione w związku ze sprawozdaniem z przeglądu po wdrożeniu dotyczącym oświadczenia FASB nr 141 (zrewidowanego w 2007 r.), Business Combinations (oświadczenie 141), obecnie skodyfikowanego w temacie 805.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi wdrożeniowymi istnieją trzy elementy przedsiębiorstwa: wejścia, procesy i wyjścia. Podczas gdy zestaw aktywów i działań, który jest przedsięwzięciem, zazwyczaj będzie posiadał produkty, nie jest wymagane, aby produkty były obecne. Wszystkie wkłady i procesy, które sprzedający wykorzystuje do obsługi zestawu aktywów i działań, nie są wymagane, jeśli uczestnicy rynku są w stanie nabyć ten zestaw i kontynuować wytwarzanie produktów wyjściowych. Obecne zasady rachunkowości nie określają minimalnych nakładów i procesów wymaganych do tego, aby zestaw aktywów i działań spełniał definicję przedsiębiorstwa, co w praktyce doprowadziło do szerokiej interpretacji tego, czym jest przedsiębiorstwo, zgodnie z FASB.

Ponadto, niektórzy interesariusze zauważyli, że zbiór aktywów i działań może kwalifikować się jako działalność gospodarcza, nawet jeśli w transakcji nie są uwzględnione żadne procesy, gdy działalność generująca przychody jest kontynuowana po przejęciu. Na przykład w branży nieruchomości uczestnik rynku jest często w stanie pozyskać nakłady, takie jak budynek z leasingiem, i połączyć je z własnymi procesami w celu dalszego generowania produktów (przychodów z leasingu).

Wreszcie, zgodnie z obecnymi GAAP, definicja wyników odnosi się do zdolności do zapewnienia zwrotu w formie dywidend, niższych kosztów lub innych korzyści gospodarczych bezpośrednio dla inwestorów lub innych właścicieli, członków lub uczestników, co może również przyczynić się do szerokiej interpretacji definicji przedsiębiorstwa.

Wytyczne zawarte w proponowanej aktualizacji standardów rachunkowości rozwiążą te problemy, tworząc ramy dla określenia, kiedy zbiór aktywów i działań jest przedsięwzięciem. Proponowany standard wyjaśniłby definicję jednostki gospodarczej na trzy następujące sposoby:

  1. Wymóg, aby zestaw, który ma być uznany za przedsiębiorstwo, zawierał co najmniej â wkład i proces merytoryczny, które łącznie przyczyniają się do zdolności do tworzenia wyników i które usunęłyby ocenę, czy uczestnik rynku mógłby zastąpić wszelkie brakujące elementy. Pomogłoby to również organizacjom w ocenie, czy obecny jest zarówno wkład, jak i proces merytoryczny.
  2. Włączenie ekranu, który ograniczyłby liczbę transakcji, które należy poddać ocenie w tych ramach. W przypadku zastosowania tej kontroli, zespół aktywów i działań nie byłby przedsięwzięciem, jeżeli zasadniczo cała wartość godziwa nabytych aktywów brutto jest skoncentrowana w jednym możliwym do zidentyfikowania składniku aktywów lub grupie podobnych możliwych do zidentyfikowania aktywów.
  3. Zawęzić definicję produktów, tak aby termin ten był zgodny z opisem produktów w nowym standardzie ujmowania przychodów.

Powiązany artykuł:

FASB podejmuje kroki w celu uproszczenia rachunkowości połączeń jednostek gospodarczych