Women Audit Partners are Few and Far Between, Study Finds

Nowe badania wskazują, że o ile kobiety mogą zdobywać pierwsze miejsca na stanowiskach w firmach księgowych, o tyle na szczeblu kierowniczym są one żałośnie zapóźnione.

Trzech badaczy z Bentley University, University of Colorado i Northeastern University stwierdziło, że Big Four firm księgowych wszystkie tout o ponad 40 procent kobiet pracowników.

Jednak badając wpływ nowej zasady Rady Nadzoru nad Rachunkowością Spółek Publicznych (Public Company Accounting Oversight Board), która wymaga od firm księgowych ujawnienia nazwiska partnera odpowiedzialnego za każdy audyt spółki publicznej, naukowcy odkryli, że tylko 19 procent partnerów audytu w firmach Wielkiej Czwórki to kobiety.

Różnica między firmami z “wielkiej czwórki” a innymi firmami księgowymi była jednak niewielka: tylko 15 procent firm spoza “wielkiej czwórki” ma kobiety będące partnerami firmy audytorskiej.

Wiercić się jeszcze dalej i, co ciekawe, liczba kobiet liderów firm audytorskich różni się w zależności od polityki prowadzonej w ich państwach. W większości republikanów 14 procent partnerów firmy audytorskiej to kobiety. W państwach, które są głównie demokratyczne, 20 procent partnerów firm audytorskich to kobiety.

Badanie wykazało również, że kobiety będące partnerami audytowymi są zazwyczaj bardziej powszechne w dużych aglomeracjach miejskich. Na przykład 32 procent z 50 partnerów audytorskich w firmach z obszaru Minneapolis to kobiety, a 22,5 procent z 151 partnerów audytorskich w Bostonie to kobiety. W Nowym Jorku stanowią one 21,7 proc. spośród 267 partnerów firmy audytorskiej.

Jednak w San Jose, w Kalifornii, tylko 9,7 procent kobiet jest partnerami audytu spośród 62. Kobiety będące partnerami biznesowymi są również rzadziej spotykane w Waszyngtonie (10,9%), Atlancie (11,6%) i Filadelfii (12,2%).

Godne uwagi jest uzasadnienie biznesowe dla zróżnicowania płci na stanowiskach zaawansowanych.

“Badania sugerują, że partnerki audytu są bardziej ostrożne, cierpliwe, sumienne i konserwatywne, co jest wysoko cenioną cechą w zawodzie audytora”, stwierdza badanie.

I są oznaki postępu. W 2015 r. Deloitte mianował Cathy Engelbert pierwszą kobietą pełniącą funkcję dyrektora generalnego firmy. Rok później klasa partnerów audytowych PwC składała się w 30 procentach z kobiet.

“Działania te sygnalizują chęć osiągnięcia równości płci na najwyższych szczeblach organizacji”, stwierdza badanie. “Ale, podobnie jak reszta korporacyjnej Ameryki, nasze badania pokazują, że przed nami długa droga.”

Artykuły pokrewne:

PCAOB przyjmuje nowe zasady nadawania nazw partnerom ds. audytu
.
Bramwell’s Lunch Beat: Engelbert zostanie pierwszą kobietą, która poprowadzi Big Four Firm