Wpływ mediów społecznościowych na zachowania międzypokoleniowe i vice versa

przez Phyllis Weiss Haserot

Social Media – to znacznie więcej niż Facebook, Twitter, Linkedin, YouTube, a nawet Foursquare, Pinterest, Tumblr, blogi, podcasty – wydaje się, że nowe platformy powstają co godzinę wszędzie tam, gdzie się dzielą. Nie tylko coraz szybsze korzystanie z tych serwisów wpływa na nasze zachowania i wykorzystanie czasu, ale także media społecznościowe wpływają na zachowania różnych pokoleń – i na odwrót.

Na przykład, Boomers i Gen Xers, którzy nadal zajmują się głównie zatrudnianiem, oceną i promocją, teraz rutynowo sprawdzają media społecznościowe w ramach pozyskiwania «danych jakościowych». Spowodowało to, że studenci w czasie ferii wiosennych, w obawie przed uszkodzeniem zdjęć z telefonów komórkowych, pojawiają się na Facebooku, YouTube i w e-mailach. New York Times cytował studentów i pracowników branży hotelarsko-gastronomicznej przyznających się do potencjalnej ekspozycji w mediach społecznościowych, co sprawiło, że zachowanie było znacznie bardziej konserwatywne niż w latach ubiegłych ( The New York Times «,Spring Break Gets Tamer as World Watches Online», 3/16/12).

W lutym służyłem jako ekspert pokoleniowy w panelu na temat wykorzystania mediów społecznościowych w celu dotarcia do odbiorców z różnych pokoleń i pomostu między nimi. Został on zaprezentowany przez Women in Communications Inc. w Nowym Jorku podczas Social Media Week. W trakcie przygotowań nakreśliłam odpowiedzi na kilka zadanych wcześniej pytań, a niektórymi z nich dzielę się z Państwem poniżej.

W jaki sposób różne pokolenia korzystają z mediów społecznościowych – czym dzielą się ze swoimi kontaktami zawodowymi/osobowymi?

 • Dzielą się oni informacjami i darmowymi radami, aby zdobyć zwolenników. Szczególnie Gen Yers oczekuje, że informacje będą wolne. Oczekują bezpłatnych próbek przed zakupem, gier i konkursów z nagrodami.
 • Co jest wspólne dla wszystkich pokoleń? Gen Yers chętnie nawiązuje kontakty biznesowe z Baby Boomers. Otrzymuję wiele zaproszeń LinkedIn od Gen Yers, w tym studentów, po wydarzeniach networkingowych.
 • Gen Y dzieli się wszystkim – jest to rozmycie osobiste i zawodowe.

Czy wyż demograficzny korzysta z mediów społecznościowych inaczej niż inne pokolenia? Tak i nie. Pewne różnice są:

 • Na ogół rozdzielają one informacje zawodowe i osobowe na stronach internetowych. Młodsze pokolenia w mniejszym stopniu rozróżniają między danymi zawodowymi a osobistymi.
 • Boomerzy bardziej dbają o prywatność.
 • Nie są one tak stałe na portalach społecznościowych.
 • Mogą mieć różne wyobrażenia o tym, co się dzieje. (Generał Yers ma tendencję do myślenia, że to co robią jest nowością i godne uaktualnienia w ich świecie).
 • Generał Yers używa mediów społecznościowych do wysyłania zaproszeń, meldowania się w miejscach, spotkań i zdobywania uznania.
 • Na portalach społecznościowych jest więcej «sprzedaży» z młodego pokolenia. (Jedna z etykiet Gen Y’s to «Generation Sell.»)

Jak można «nauczyć» starsze pokolenia skutecznej i efektywnej komunikacji na różnych platformach mediów społecznościowych?

 • Boomery są aktywne na LinkedIn i są zorientowane na biznes i pracę.
 • Boomery muszą stać się bardziej zwięzłe w swoich komunikatach (pomyślcie o 140 znakach) i używać więcej wizualizacji.
 • Istnieje wiele darmowych webinarów/lekcji uczących efektywnego wykorzystania, w tym copywriting z wykorzystaniem słów kluczowych i optymalizacji wyszukiwarek (SEO).

Jakie są największe błędy popełniane przez komunikatorów podczas próby dotarcia do wielopokoleniowej publiczności za pośrednictwem mediów społecznościowych?

 • Niezbyt ambitne założenia o tym, kto korzysta z mediów społecznościowych, a kto nie, i jak.
 • Użycie tylko jednej wiadomości i jednego formatu. Zaproponuj wybór mediów; choć wydaje się, że wideo przejmuje władzę, to nie jest to preferowany przez wszystkich sposób uczenia się.
 • Nie zmienia stopnia bezpośredniości «sprzedaży». Starsze pokolenia szczególnie potrzebują najpierw rozwinąć związek.
 • Nie biorąc pod uwagę wizerunku celebrytów i rzeczników wykorzystanych tak, aby publiczność się odnalazła (młoda, stara, szczupła, wysportowana itp.).

Media społecznościowe i ich wykorzystanie będą nadal ewoluować i staną się jeszcze bardziej kluczowe dla naszego życia w sposób pozytywny i negatywny, w zależności od Państwa punktu widzenia. Krytyczni oswajają bestię popytu na czas i tworzą istotne dla sytuacji wskaźniki ROI.

Proszę podzielić się swoimi przemyśleniami na ten temat, który jest istotny zarówno w sferze handlowej i osobistej, jak i w miejscu pracy.

Artykuły pokrewne:

 • Więcej wskazówek dotyczących wielopokoleniowego zaangażowania i komunikacji
 • Od Boomers do Gen X i Y: Jak i co przekazać

O autorze

Phyllis Weiss Haserot jest głosem międzypokoleniowym i prezesem Practice Development Counsel, firmy doradczej ds. rozwoju biznesu i efektywności organizacyjnej, którą założyła ponad 20 lat temu. Szczególny nacisk kładziony jest na opłacalność poprawy relacji międzypokoleniowych w miejscu pracy, a także planowanie transformacji dla starszych partnerów z wyżu demograficznego (www.nextgeneration-nextdestination.com). Phyllis jest autorką The Rainmaking Machine oraz The Marketer’s Handbook of Tips & Checklists (oba wydawnictwa Thomson Reuters/West Publishing 2011). [chronione pocztą elektroniczną]. URL: www.pdcounsel.com.