Wskaźnik zatrudnienia w małych firmach wskazuje na 57 000 miejsc pracy utworzonych w grudniu.

Zatrudnienie w małych firmach nadal rosło w grudniu, ze wzrostem liczby przepracowanych godzin i płac na stałym poziomie, zgodnie z najnowszym Indeksem Zatrudnienia Małych Przedsiębiorstw firmy Intuit Inc.

Z miesięcznego raportu wynika, że zatrudnienie w małych firmach wzrosło w ubiegłym miesiącu o 0,3 proc., co odpowiada rocznej stopie wzrostu wynoszącej około 3,4 proc. Przekłada się to na około 57 000 nowych miejsc pracy utworzonych w całym kraju. Indeks oparty jest na danych z najmniejszych firm w kraju, które używają Intuit Online Payroll .

«Mały biznes jest nadal najbardziej energicznym sektorem w obrazie zatrudnienia», powiedziała Susan Woodward , ekonomistka, która pracowała z Intuitem nad stworzeniem indeksu. «Generalnie widzimy wzrost zatrudnienia dla wszystkich firm w grudniu, ale w tym roku jest on niezwykle silny. Prawie nie widzimy ożywienia w ogólnym krajowym zatrudnieniu, ale wśród małych firm ożywienie, choć powolne, jest jednoznaczne».

W oparciu o te ostatnie dane stopa wzrostu zatrudnienia w listopadzie została skorygowana w górę do 0,4 proc., co oznacza, że w tym miesiącu dodano 73 tys. miejsc pracy, a roczna stopa wzrostu wyniosła 4,4 proc. Od czasu, gdy tendencja wzrostowa rozpoczęła się w październiku 2009 r., liczba miejsc pracy w małych firmach wzrosła o 880 000.

Łączne wynagrodzenie na jednego pracownika w grudniu było płaskie, a liczba przepracowanych godzin wzrosła w porównaniu z listopadem.

Średnia miesięczna płaca dla wszystkich pracowników małych firm wyniosła 2.607 dolarów miesięcznie w grudniu, co oznacza prawie 0,1% spadek, który jest uważany za płaski, od skorygowanej liczby listopada w wysokości 2.609 dolarów miesięcznie. Przekłada się to na płace w wysokości około 31 300 dolarów rocznie, co stanowi pracę w niepełnym wymiarze godzin dla wielu pracowników małych firm.

«Słabość ogólnego obrazu zatrudnienia nadal znajduje odzwierciedlenie w wynagrodzeniach dla małych firm», powiedział Woodward. «Mimo że małe firmy zatrudniają i proszą swoich pracowników o dłuższe godziny pracy, nie muszą płacić więcej, aby zdobyć ludzi». Podczas gdy wynagrodzenie jest stałe, liczby te nie oznaczają, że ludzie nie dostali nadgodzin i premii w grudniu – oni dostali. Ale w zależności od sezonu i tendencji, wynagrodzenie nie wzrasta».

Pracownicy małych firm przepracowali w grudniu średnio 107,5 godziny, co przekłada się na 24,8-godzinny tydzień pracy. Stanowi to prawie 0,2 proc. wzrost w stosunku do skorygowanej listopadowej liczby 107,3 godzin.

«Godziny są jeszcze mocne», dodał Woodward. «Możemy się spodziewać, że po miesiącach wysokich godzin na pracownika, że firmy będą zatrudniać i godziny wrócą do normy. Zamiast tego, widzimy zatrudnianie i godziny pracy również. To są dobre oznaki ożywienia.»

Indeks dzieli również zatrudnienie według działów spisu powszechnego i państw w całym kraju.

«Wszystkie oddziały nadal odnotowywały wzrost zatrudnienia, z wyjątkiem oddziału West North Central, który szósty miesiąc z rzędu nadal odnotowywał spadek zatrudnienia», powiedział Cameron Schmidt, wiceprezes działu Employee Management Solutions firmy Intuit. «Większość stanów odnotowała wzrost zatrudnienia, a Waszyngton odnotował najsilniejszy wzrost w ciągu miesiąca».

Państwo

Procentowa zmiana w zatrudnieniu

Arizona

0,5

Kalifornia

0,2

Floryda

0,4

Gruzja

0

Illinois

0

Maryland

0,5

Massachusetts

0,4

New Jersey

0,5

Nowy Jork

-0,1

Karolina Północna

0,1

Teksas

0,5

Wirginia

0,4

Waszyngton

0,6

Powyższe stany odzwierciedlają te, dla których Intuit Online Payroll ma ponad 1000 reprezentowanych małych firm. Zmiany z miesiąca na miesiąc są dostosowywane sezonowo i mają charakter informacyjny na temat całej gospodarki.

O indeksie:

Intuit Small Business Employment Index opiera się na zbiorczych i anonimowych danych o zatrudnieniu online pochodzących od prawie 60 000 pracodawców małych firm, z których każdy zatrudnia mniej niż 20 pracowników. Te małe firmy korzystają z Intuit Online Payroll.

O firmie Intuit Inc:

Intuit Inc. jest dostawcą rozwiązań w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem i finansami dla małych i średnich przedsiębiorstw; instytucji finansowych, w tym banków i spółdzielni kredytowych; konsumentów i księgowych. Śledź Index News na Twitterze: #SMBindex; Intuit na Twitterze: www.twitter.com/Intuit .

Artykuły pokrewne:

  • Wskaźnik zatrudnienia w małych firmach wskazuje 49.000 nowych miejsc pracy; wynagrodzenia nieznacznie spadają
  • Wskaźnik wydatków konsumpcyjnych nadal spada