Wydanie dwóch stron zeznania podatkowego Trumpa Nie ma wielkiej transakcji

Z dużą ilością fanfar, gospodarz MSNBC Rachel Maddow zrzuciła “bombę” o zeznaniach podatkowych prezydenta Trumpa podczas swojego programu telewizyjnego 14 marca. Ale rewelacje w zasadzie wylądowały z dreszczykiem.

Szkodliwe dowody” przeciwko prezydentowi ograniczyły się do zaledwie dwóch stron jego federalnego zeznania podatkowego z 2005 roku. Pokazuje ono, że Trump zgłosił ponad 150 milionów dolarów dochodu podlegającego opodatkowaniu, co dało mu 38 milionów dolarów rachunku podatkowego, który zapłacił. W tym czasie najwyższa stawka podatkowa, która obecnie wynosi 39,6 procent, wynosiła 35 procent. (Trump proponuje najwyższą stawkę w wysokości 33%.) Miliarder skorzystał ze straty 105 milionów dolarów.

Dwie strony zostały pozyskane od wielokrotnie nagradzanego dziennikarza śledczego Pulitzera Davida Caya Johnstona, który powiedział, że dokument pochodzi z anonimowego źródła. W oczekiwaniu na publikację tej informacji Biały Dom wydał oświadczenie, w którym powiedział: “Wiesz, że desperacko pragniesz ratingu, gdy jesteś skłonny złamać prawo, by popchnąć historię o dwóch stronach zeznań podatkowych sprzed ponad dziesięciu lat”. Stwierdził również, że “Kradzież i publikowanie zeznań podatkowych jest całkowicie niezgodne z prawem.”

Tak jak i jego zwyczaj, Trump zabrał dziś rano na Twittera, biorąc udział w ofensywie. “Czy ktokolwiek naprawdę wierzy, że reporter, o którym nikt nigdy nie słyszał, “poszedł do swojej skrzynki pocztowej” i znalazł moje zeznania podatkowe? @NBCNews FAKE NEWS!” @NBCNews FAKE NEWS!

Po drugiej stronie płotu, Johnston zasugerował na pokazie Maddow’a, że przeciekiem mógł być sam Trump.

“Pozwólcie mi zauważyć, to całkiem możliwe, że Donald mi to wysłał. Donald Trump przez lata przeciekał różne rzeczy”, powiedział.

Ale Johnston nie dał żadnego dowodu, że Trump był źródłem.

Mimo że Maddow nie zagłębił się w stratę 105 mln USD, której domagał się Trump, raport New York Timesa z zeszłego roku wskazywał, że Trump domagał się 916 mln USD straty w 1995 r., która została przeniesiona w celu wyrównania zysków. Zauważył, że to umorzenie podatku jest tak znaczne, że pozwoliłoby Trumpowi “zgodnie z prawem unikać płacenia federalnych podatków dochodowych przez okres do 18 lat”.

Ponadto, poprzedni raport Wall Street Journal wykazał, że w 2005 roku odliczył on 39 milionów dolarów, obiecując nie budować domów na swoim polu golfowym w New Jersey.

Trump nadal protestuje, że nie może zwolnić swoich zeznań podatkowych, gdy jest pod kontrolą IRS, ale inni wskazują, że nie ma takiego prawnego zakazu w księgach.

Bez załączników do zeznania podatkowego za 2005 r., które dostarczyłyby więcej informacji na temat obliczeń podatkowych, publikacja tych dwóch stron zeznania podatkowego Trumpa prawdopodobnie nie miałaby większego wpływu. I prawdopodobnie nie zmieni to niczyjego zdania na temat prezydenta. Bez wątpienia większość podatników, którzy popierają Trumpa, będzie nadal to robić, podczas gdy większość jego krytyków pozostaje stanowcza.

Powiązany artykuł:

W jaki sposób propozycje podatkowe Trump’s Tax Proposals wpłyną na osoby fizyczne