Wynagrodzenie początkowe za rok 2014 wynosi $52,900: Raport

Średnia płaca początkowa studentów kończących w tym roku studia na kierunku biznesowym – w tym rachunkowym – nieznacznie spadła w ciągu ostatniego roku, zgodnie z najnowszym badaniem płac przeprowadzonym przez Krajowe Stowarzyszenie Kolegiów i Pracodawców (NACE).

Studenci kończący studia w 2014 r. z tytułem licencjata w dziedzinie rachunkowości mogą spodziewać się średniego wynagrodzenia początkowego w wysokości 52 900 USD, co stanowi spadek o 0,8% z 53 300 USD w 2013 r., powiedziała AccountingWEB Andrea Koncz, kierownik ds. informacji o zatrudnieniu w NACE. Jednak ostatnie wynagrodzenie jest nadal znacznie wyższe niż średnia z 2012 roku, która wynosiła 49 700 dolarów.

W tym roku średnia płaca początkowa na kierunkach biznesowych jako grupa wyniesie 53.901 USD, co jest o 0,6% niższe niż 54.234 USD zgłoszone w 2013 r., zgodnie z kwietniem 2014 r. NACE Salary Survey , które określa rzeczywiste wynagrodzenie początkowe dla nowych absolwentów szkół wyższych, zgodnie z raportem pracodawców.

Ogółem we wszystkich dyscyplinach średnia płaca początkowa dla nowych absolwentów szkół wyższych uzyskujących tytuł licencjata w 2014 roku wzrosła o 1,2% – z 44 928 USD w ubiegłym roku do 45 473 USD w tym roku.

Koncz powiedział, że niewielki spadek płac księgowych jest prawdopodobnie “z powodu obecnego rynku, którego doświadczamy”. W ciągu ponad 10 lat pracy w NACE Koncz rzadko odnotowywała znaczący spadek wynagrodzeń w tym zawodzie z roku na rok.

“[Płace księgowe] stale rosną; nie z ogromnymi wzrostami każdego roku, ale małymi do skromnych”, dodała. “Wierzę, że nawet gdy rynek był absolutnie straszny, wzrosły nieznacznie lub pozostały takie same.”

Ale spadek płac początkowych dla absolwentów kierunków biznesowych jako całości nie dziwi Koncza.

“Znowu wydaje się to typowe dla rynku,” zauważyła. “I to najprawdopodobniej na podstawie stanowisk, które są zgłaszane dla tych absolwentów. Mogą przyjmować gorzej płacące stanowiska, co wpływa na wysokość pensji.”

Według badania, średnie wynagrodzenie w tej klasie w 2014 r. spadło w przypadku prawie wszystkich kierunków biznesowych, z wyjątkiem absolwentów administracji biznesowej/zarządzania, którzy odnotowali wzrost średniego wynagrodzenia o mniej niż 1% do 55 600 USD, oraz kierunków marketingowych, które odnotowały duży wzrost o 6,1%, co zwiększyło ich średnie wynagrodzenie do 54 100 USD.

Główny z najwyższym średnim wynagrodzeniem początkowym w 2014 roku to inżynieria – 62 719 USD, co stanowi wzrost o 0,3% w porównaniu z ubiegłoroczną kwotą 62 535 USD, a następnie informatyka – 61 741 USD. Pomimo spadku w tym roku, płace początkowe w biznesie znalazły się na trzecim miejscu.

Przy skoku o 3,7 proc. nauki o zdrowiu uzyskały najwyższy średni wzrost płac początkowych wśród dyscyplin w klasie w 2014 r. – 51 541 USD, natomiast nauki humanistyczne i społeczne (38 365 USD) oraz informatyka – odpowiednio o 3,5 proc. i 2,9 proc.

Według Przewodnika Płacowego na rok 2014: Księgowość i finanse z firmy rekrutacyjnej Robert Half, która została zwolniona w październiku 2013 r., początkowe wynagrodzenia w zawodzie księgowego i finansowego miały wzrosnąć w tym roku o 3,4 procent, a wśród stanowisk, na które jest największe zapotrzebowanie, znaleźli się analitycy finansowi i biznesowi, audytorzy wewnętrzni oraz księgowi początkujący.

O badaniu:

Badanie płac NACE dotyczące wynagrodzeń informuje o wynagrodzeniach początkowych dla nowych absolwentów szkół wyższych w ponad 90 dyscyplinach na poziomie studiów licencjackich. Dane zawarte w raporcie są zgłaszane przez pracodawców, przedstawiają akceptowane wynagrodzenia początkowe (nie oferty płacowe) i są tworzone poprzez kompilację danych pochodzących z US Bureau of Labor Statistics, US Census Bureau oraz głównego zbioru danych opracowanego przez Job Search Intelligence. Dane do raportu dotyczącego wynagrodzeń z kwietnia 2014 r. zostały pobrane w lutym 2014 r. Badanie płacowe jest publikowane w styczniu, kwietniu i wrześniu.