Wyróżnij się i pozostań przed konkursem

przez Michaela Altera

Wiedza o tym, kim są Twoi konkurenci, staje się z roku na rok łatwiejsza, dzięki Internetowi. Jeśli Twoja ekspertyza świadczy usługi podatkowe, wyszukaj w Google «usługi podatkowe Twojego miasta, stanu» i zapoznaj się z wynikami. Dzięki jednemu wyszukiwaniu, możesz natychmiast zobaczyć, kto sprzedaje swoje usługi swoim potencjalnym i klientom. Wyszukiwarki, takie jak Google, sprawiły, że utrzymywanie ścisłego kontaktu z Twoją konkurencją jest łatwe.

Jak ocenić konkurs

Kiedy wiesz, kim są Twoi konkurenci i jakie usługi świadczą, możesz lepiej zaplanować swoje działania marketingowe i wysyłanie wiadomości, aby wyróżnić się wśród swoich rówieśników. Szybki przegląd stron internetowych konkurentów ujawni usługi, ceny i najważniejsze wiadomości.

Strony internetowe to świetne miejsce do zapoznania się z konkursem. Poza zapoznaniem się z zawartością strony, sprawdź datę rejestracji praw autorskich na stronie i sprawdź daty wszelkich zabezpieczeń, które możesz sprawdzić na ich stronie. Aktualne informacje oznaczają, że dbają o to, aby przedstawiać bieżące wiadomości dla klientów i potencjalnych klientów.

Usługi: Przegląd ofert usług i ich specjalnych nisz. Jeśli rozważasz ekspansję w niszę ofertową, korzystnie byłoby wiedzieć przed zainwestowaniem środków lub czasu, która z firm konkurencyjnych byłaby natychmiastową konkurencją.

Portale internetowe: Portale internetowe stają się coraz bardziej popularne jako bezpieczny, łatwy sposób na przesyłanie plików pomiędzy firmą a klientem końcowym. Jeśli konkurencja oferuje portal internetowy dla swoich klientów końcowych, Twoja firma będzie musiała się przeciwstawić portalowi internetowemu lub równie atrakcyjnemu rozwiązaniu (np. bezpiecznemu przesyłaniu plików).

«O nas» i «historia»: Przeczytaj o pracownikach, partnerach i historii konkurencji, jeśli została dostarczona. Zwróć uwagę, ilu pracowników zatrudniają i sprawdzaj ich liczbę okresowo. Poszukaj uzupełnień lub redukcji liczby pracowników i partnerów. Elastyczność w zakresie liczby pracowników może oznaczać wiele rzeczy, albo wzrost lub dodawanie usług, albo spadek i utratę działalności, albo dużą rotację pracowników z różnych powodów.

Zabezpieczenie: Przeczytaj i sprawdź daty wszelkich zabezpieczeń, które publikują na swojej stronie internetowej (np. newslettery, broszury lub artykuły). Jeśli zabezpieczenie jest świeże (stosunkowo nowe) i widzisz wartość dla swoich klientów końcowych w tym, co publikują Twoi konkurenci, rozważ dodanie zabezpieczenia do swojej strony internetowej.

Zeznania: Świadectwa dają świetny wgląd w to, co klienci wierzą, że biznes dobrze robi. Czytając referencje, szukajcie usług, które oferujecie, a które nie są wymienione w ich recenzjach. Może to ujawnić usługi, dla których nie są one silną konkurencją.

Social media and networking: Social media i networking wymagają czasu na pielęgnowanie połączeń i na dyskusje w celu zbudowania interaktywnego, dwukierunkowego środowiska. Szukaj Facebooka, LinkedIn, Twittera lub innej aktywności, która jest społecznościowa na stronach konkurencji. Jeśli mają one grupy dyskusyjne, monitoruj ich dyskusje. W przypadku działań społecznościowych, takich jak Facebook lub Twitter, bardziej powszechne jest jednokierunkowe, wychodzące wiadomości, a nie dwukierunkowa komunikacja z klientami końcowymi. Jeśli okaże się, że konkurencja prowadzi dwustronne dyskusje z wykorzystaniem tych narzędzi, rozważ dodanie tych narzędzi do swojej strony internetowej.

Sprawy związane z obsługą klienta

Jeśli po przejrzeniu stron internetowych konkurentów pole gry wydaje się równe, to prawdopodobnie nie jest. Kluczowym czynnikiem wyróżniającym każdą firmę jest wyjątkowa obsługa klienta. Obsługa klienta w znacznym stopniu przyczynia się do zapewnienia lojalności klientów. Upewnij się, że pracownicy są przeszkoleni w dostarczaniu świetnej obsługi klienta i dają dobry przykład.

Przeczytaj więcej artykułów Michaela.

O autorze:

Michael Alter, ekspert ds. płac z tytułem MBA z Harvard Business School, jest uznanym w kraju rzecznikiem, dostarczającym przemyślanych i rozsądnych porad, aby pomóc specjalistom ds. księgowości i płac budować głębsze, bardziej zyskowne relacje z klientami. Alter, prezes SurePayroll, pisze kolumnę Trade Secrets na INC.com i jest często publikowany w Bloomberg TV, Wall Street Journal, i Entrepreneur Magazine.