Xerocon: Jak księgowi mogą i powinni ewoluować

Księgowi, podobnie jak księgowi, od dawna mają wrażenie, że to, co robią, zderza się z rzeczywistością tego, co robią, ale nowa gospodarka (z pewną pomocą PR) prawdopodobnie to zmieni.

Jak być może wiesz, księgowi mogą być księgowymi, ale nie wszyscy księgowi są księgowymi. Są oni postrzegani jako personel wprowadzający dane, pracujący na zapleczu, prowadzący dokumentację finansową i transakcje. Ale, jak wielu dzisiejszych księgowych, również księgowy ma możliwość przekształcenia się z tego wrażenia w bardziej doradczą rolę, głównie ze względu na dostęp do nowej wiedzy i oczywiście technologii.

Sam Jan Haugo, doświadczony księgowy, jest jednym z wielu, których misją jest zmiana definicji tego, kim i czym jest i co robi księgowy, dzięki edukacji i odrobinie dobrego PR. Obecnie jest wiceprezesem i dyrektorem generalnym ICB USA, którego misją jest kształcenie i podnoszenie kwalifikacji księgowych w całym kraju.

KsięgowośćWEB rozmawiała ostatnio z Haugo o trudnej sytuacji nowoczesnego księgowego, a także o technologiach i aplikacjach, które pomogą im w rozwoju.

AW: Jakie jest największe wyzwanie stojące dziś przed księgowymi?

Haugo: Brak standardów w branży, brak spójności w naszej edukacji – w większości przypadków nasi księgowi nie mają zaufania do swojej edukacji.Największą rzeczą na przestrzeni czasu było to, że księgowi byli postrzegani jako osoby wprowadzające dane i nie więcej niż to.

Brak pewności siebie, gdy ludzie biorą kogoś za biurko i mówią: “OK, teraz jesteś księgowym”, gdy są tacy, którzy znają się na rachunkowości i technologii. Ogólnie rzecz biorąc, branżowy termin “księgowy” ma negatywne konotacje. W dzisiejszych czasach chcą się nazywać innymi terminami, a my chcemy pomóc to zmienić.

AW: Czy uważa Pan/Pani, że księgowość jest bramą do usług doradztwa biznesowego?

Haugo: Tak, ale to coś więcej niż tylko brama; chodzi o budowanie relacji. Technologia robi więcej i daje nam więcej możliwości dla naszych klientów. To, co znajdujemy i co wiedzą księgowi, to obsługa klienta i relacje z nim; to powrót do świetnej obsługi klienta, jaką tradycyjnie mieli księgowi. Prowadzi to do bardziej wartościowego zaangażowania i wspaniałego zespołu. Ponadto, jeśli masz CPA pracujące z księgowym i właścicielem firmy, masz świetny zespół.

AW: W jaki sposób środowisko księgowe przyjęło lub z powrotem wprowadziło nową technologię?

Haugo: To jest jak CPA – masz ludzi, którzy to przyjmują i dobrze sobie z tym radzą oraz tych, którzy się powstrzymują i nie chcą się tak szybko poruszać i chcą zobaczyć, dokąd to zmierza. Jest również prowadzona przez właścicieli firm. Jeśli znajdą to, czego chcą, wdrażają to, a księgowy nie ma innego wyboru, jak tylko podążać za tym, co chce. Jesteśmy tam, w samym centrum biznesu, więc oni muszą za nim podążać. Większość księgowych nie zawsze czuje się pewnie, że pomoże biznesowi w podjęciu tej decyzji technologicznej, ale my również staramy się to zmienić.

AW: Jakie typy aplikacji mają największy potencjał do wykorzystania w świecie księgowości?

Haugo: Każdego dnia tak wiele się rozwija i jest wielu dużych graczy, ale żaden rozmiar nie pasuje do wszystkich. Ci, którzy dobrze sobie radzą i to będzie dobrze, są w niszach i dostosowują się do tych nisz. Te AR/AP, które integrują się z podstawowymi systemami księgowymi, też będą dobrze działać. Ogólnie rzecz biorąc, okazuje się, że ludzie szukają bardziej konkretnych rodzajów rozwiązań.

Jan Haugo wystąpi wraz z Shelly Robbins z The Quick Source na nadchodzącej konferencji Xerocon SF 2016, która odbędzie się w dniach 15-17 sierpnia.