Zabawkarze pobierający podatki nakładają się na nadgarstek

Billionaire H. Ty Warner, sześćdziesięcio-dziewięcioletni założyciel franczyzy Beanie Baby, mógł zostać wysłany do więzienia federalnego na pięć lat za uchylanie się od płacenia podatków. Zamiast tego, sędzia Sądu Okręgowego USA w Chicago potraktował magnata zabawek w dziecięcych rękawiczkach.

14 stycznia Warner otrzymał stosunkowo łagodny wyrok dwóch lat w zawieszeniu i 500 godzin pracy społecznej.

Warner jest jednym z kilkudziesięciu przestępców podatkowych, którzy zostali wytypowani przez prokuratorów federalnych za ukrywanie aktywów na zagranicznych kontach. Zaledwie w ubiegłym roku ten sam sąd okręgowy skazał Petera Troosta, właściciela firmy zajmującej się pomnikami cmentarnymi, na rok i dzień więzienia po przyznaniu się do uchylania się od płacenia podatków od ponad 3,3 mln dolarów dochodu. Warner, który według Forbesa ma wartość netto szacowaną na około 2,6 mld dolarów, rzekomo uniknął podatku od prawie 25 mln dolarów, czyli prawie osiem razy więcej niż Troost.

Po wzroście meteorycznym w przemyśle zabawek pluszowych, Warner otworzył w 1996 roku konto w UBS, a następnie przelał 93,6 mln dolarów do szwajcarskiego banku. Złożył fałszywe zeznania podatkowe i nie złożył wymaganego Raportu Zagranicznego Banku i Rachunków Finansowych (FBAR).

(FBAR)

Lekki wyrok został wydany przez sędziego Charlesa Kocorasa, który powiedział o Warnerze, âSociety będzie najlepiej służyć poprzez umożliwienie mu kontynuowania jego dobrych uczynków.â”

Twórca Beanie Baby przekazał podobno 140 milionów dolarów w gotówce i zabawkach na rzecz różnych organizacji i organizacji charytatywnych. Kocoras został częściowo zakołysany przez ponad siedemdziesiąt listów wysłanych na poparcie Warnera. W szczególności zacytował on rachunek medyczny na 20 000 dolarów, który Warner zapłacił za dializę nerkową nieznajomemu oraz 20 milionów dolarów, które przekazał z przychodów ze sprzedaży zabawki upamiętniającej księżniczkę Dianę po jej śmierci.

Prywatne akty dobroci, życzliwości i hojności Warnera są przytłaczające, â” zakończył sędzia.

Po stronie cywilnej Warner zapłacił już karę w wysokości 53 mln USD za niezłożenie FBAR, jak również za złożenie zmienionych deklaracji podatkowych za jedenastoletni okres od 1999 do 2008 roku. Spłacił również podatki i odsetki w łącznej wysokości 16 milionów dolarów.

Asystentka prokuratora, Michelle Petersen, pchnęła Warnera na czas więzienia, powołując się na wyrok wydany na Troosta, którego niezapłacony podatek wynosił tylko jedną piątą podatku Warnera.

W gazetach sądowych prokuratorzy stwierdzili, że zwykły okres próbny przyczyniłby się do wzrostu społecznego przekonania, że oskarżony może uniknąć dalszej kary po prostu poprzez wypisanie dużego czeku” i mógłby skłonić niedoszłych unikających kary do uwierzenia, że jeśli nie zgłosiłby swoich dochodów, mógłby po prostu zapłacić grzywnę i należny podatek”

.

Ze swej strony, Warner okazał się skruszony w swoim dworskim wystąpieniu.

Nigdy nie zdawałem sobie sprawy, że największy błąd mojego życia kosztowałby mnie szacunek tych, którzy są mi najbliżsi, powiedział miliarder. âI am truly sorry.â”

Artykuły pokrewne:

Czy założycielka Beanie Baby Do the Time for His Tax Crime?

Beanie Babies w Centrum Skandalu Podatkowego?