Zakłócenie wyprzedza «zmianę» w przypadku umów CPA

Nie tylko więcej CPA mówi o «jak», a nie «dlaczego», kiedy dyskutuje się o przyjęciu technologii dla nich i ich klientów, ale teraz znów w dużym stopniu podnosi się kwestię zakłóceń; zastępując dyskusje wyłącznie o «zmianie».

Taki był ogólny konsensus po całym dniu sesji, keynotesów i rozmów z CPA na konferencji Digital CPA organizowanej przez CPA.com i AICPA. Konferencja, teraz w szóstym roku, była pełna liderów myśli w zawodzie i, w większości, członków średnich i dużych firm z niektórych mniejszych praktyków mieszane w.

Chodzi o to, aby dowiedzieć się więcej o wpływie różnych technologii i związanych z nimi trendów na CPA i ich klientów i ponownie, oczywiście, w tym roku chodziło o radzenie sobie z masowymi zakłóceniami występującymi ponownie w tym zawodzie. Termin ten odrodził się kilka lat temu, gdy liderzy myśli ostrzegali o potencjalnym wpływie chmury na ten zawód.

Dyskusje te zwróciły się następnie w kierunku ogromnej «zmiany», z którą musiały się zmagać umowy CPA, wspieranej przez większe wykorzystanie rachunkowości klienta, współpracę i ostatecznie podjęcie kroków mających na celu uzyskanie statusu doradcy. Podczas gdy jest to nadal powszechne, zawód ten przygotowuje się obecnie do tego, by zostać zakłóconym przez takie czynniki jak łańcuch blokowy, uczenie się maszynowe i rosnąca generacja księgowych z tysiąclecia, w połączeniu ze starzeniem się Baby Boomers.

Na początek, aby stawić czoła kolejnej fali nieuchronnych zakłóceń, CPA są proszone o przyjęcie bardziej przedsiębiorczego podejścia do swoich praktyk. Zasadniczo wzywa się je, by były podmiotami zakłócającymi, a nie by im się to przytrafiło. Tak brzmiał ton otwierającego wystąpienia Marca Randolpha, współzałożyciela Netflix.

Więc co ma wspólnego prowadzenie wielomilionowej internetowej usługi strumieniowej transmisji filmów z księgowością i zakłóceniami? Według Randolpha, tak w pierwszej kolejności zaczęła się firma.

«Żeby generować pomysły… szukać bólu, uczyć się pytać, co jest nie tak z tym, co robisz każdego dnia», powiedział. «Dobre pomysły nie zawsze pojawiają się znikąd. Zanim wpadliśmy na pomysł Netflixu, był on w dużej stercie złych pomysłów. Jeśli chodzi o zakłócenia, tempo sukcesu jest wprost proporcjonalne do pomysłów, na które można sobie pozwolić.»

Aby doprowadzić punkt dalej do domu, Randolph był na panelu z przedsiębiorcami aplikacji księgowych Rene Lacerte i David Barrett. Dla tych nieświadomych Lacerte jest założycielem Bill.com, a Barrett założył Expensify.

«Dobre i złe pomysły będą na początku wyglądać tak samo, jedynym sposobem na odróżnienie ich od siebie jest lusterko wsteczne» – powiedział Barrett. «Kiedy wymyśliłem Expensify, musiałem pomyśleć o najbardziej nudnej rzeczy, jaką można było zrobić, a mianowicie o łatwiejszych raportach wydatków.»

A firmom, szczególnie tym mniejszym, Barrett doradzał, aby być lepszym liderem i nie obawiać się porażki.

«Jednym z kluczowych aspektów bycia dobrym przywódcą jest to, by nie szaleć, jeśli nie masz odpowiedzi… masz tolerancję na porażkę.»

Jeśli chodzi o sztuczną inteligencję zakłócającą ten zawód, Leon Katsnelson, dyrektor i dyrektor ds. technologii w IBM, powiedział, że w większości przypadków CPA nie powinny obawiać się zastąpienia, ale na pewno powinni być świadomi, jak SI wpłynie na ich pracę.

«Kiedy myślisz o SI, element ludzki jest nadal absolutnie niezbędny, praca audytora nie zostanie całkowicie zastąpiona, a ludzkie myślenie nadal będzie krytyczne», powiedziała Katsnelson. «SI będzie miała wpływ na każdy aspekt rachunkowości, nie tylko na audyt i nie tylko na wydatki.»

Podczas swojego przemówienia inauguracyjnego, prezydent AICPA Barry Melancon dał uczestnikom CPA więcej pewności, że mogą i będą mogli przetrwać zbliżające się zakłócenia w zawodzie, nie popełniając błędu, że to już się dzieje.

«Być może zastanawiasz się, jak zmienić się w udaną i dochodową firmę i nadal podejmować właściwe decyzje we właściwym czasie», powiedział Melancon. «Stawiamy czoła wyzwaniu, jakim jest zapewnienie sobie sukcesu i znalezienie odpowiednich rozwiązań na przyszłość. Mamy coś do stracenia, ale nie możemy być mniej chętni do zmian».

Posunął się również do stwierdzenia, że zawód ten może nie rozpoznać się już za pięć lat, co wynika z wielu czynników, takich jak starzenie się z Boomerów, wykorzystanie technologii od chmury do AI i łańcucha blokowego oraz stabilna struktura.

«Wraz z technologią zmieni się podstawowa struktura firm CPA; pojawią się różne ceny i modele biznesowe», powiedział Melancon. «Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, który wystąpi w przestrzeni CPA, będzie węższa baza i mała struktura własnościowa na górze».

AICPA i CPA.com oczywiście odgrywają aktywną rolę w przeprowadzaniu CPA przez ten uciążliwy okres, podkreślając ponownie, że usługi wirtualne typu CFO będą oferować im kluczowe korzyści.

«Jeśli chcesz zobaczyć, co czeka Cię w zakresie podatków i audytu, spójrz na to, co widzieliśmy w usługach księgowych dla klientów w ciągu ostatniej dekady – dzięki chmurze, wirtualne usługi CFO są obecnie coraz ważniejszym czynnikiem wzrostu przychodów firm CPA», powiedział CEO CPA.com Erik Asgeirsson.

Konkretnie, CPA.com planuje to:

  • Ustanowienie grup okrągłego stołu składających się z praktyków księgowych klientów, dostosowanych do wielkości przedsiębiorstwa, w celu zapewnienia sieci wsparcia i środków wymiany najlepszych praktyk
  • .

  • Tworzenie materiałów rzeczniczych dla CPA w celu uzyskania wewnętrznego wykupu dla swoich zespołów, aby zbudować lub rozwinąć praktyki usług księgowych dla klientów
  • .

  • Opracowanie kompleksowego badania benchmarkingowego, we współpracy z sekcją AICPA zajmującą się zarządzaniem praktykami, w celu ustalenia metryk wyceny usług księgowych dla klientów i najlepszych praktyk
  • .

Asgeirsson przedstawił również kilka szeroko zakrojonych inicjatyw, które są już realizowane. Należą do nich:

  • Współpraca pomiędzy CPA.com, AICPA i CaseWare, globalnym dostawcą oprogramowania do audytu i analizy, w celu stworzenia szerokiego, zautomatyzowanego rozwiązania w zakresie audytu. Jeden z elementów tej współpracy – stworzenie rozwiązania do dynamicznego przygotowania, kompilacji i przeglądu – został ogłoszony na początku tego tygodnia w firmie Digital CPA.
  • Rozszerzone zastosowanie dla RIVIO Clearinghouse, bezpiecznego centrum informacji finansowych firm prywatnych, opracowanego wspólnie przez CPA.com i Confirmation.com, jak np. zarządzana dystrybucja raportów z zadań Systemu Kontroli Organizacji (SOC). Asgeirsson zauważył, że rośnie zainteresowanie RIVIO w branży unii kredytowych oraz w 20 największych firmach księgowych.
  • Przyjęcie wiodącej roli w określaniu wpływu łańcucha blokowego na zawód poprzez współpracę z AICPA i Wall Street Blockchain Alliance.
  • Oferowanie wglądu w pojawiające się trendy technologiczne poprzez sponsorowanie przez CPA.com 1) dorocznego okrągłego stołu wykonawczego dla dyrektorów generalnych ds. technologii księgowych oraz 2) utworzenie akceleratora rozruchu wraz z Association of International Certified Professional Accountants.