Zapytaj i masz odebrać: E-filing up this Tax Season

Od początku sezonu składania zeznań podatkowych w 2014 r., IRS zdecydowanie zachęcał podatników do składania zeznań podatkowych w formie elektronicznej, a nie papierowej do agencji. W oparciu o najnowsze dane z piątkowego okresu rozliczeniowego opublikowane przez IRS, większość Amerykanów zrobiła dokładnie to samo.

Z ponad 131 milionów zwrotów, które IRS otrzymał na dzień 18 kwietnia, prawie 116 milionów zwrotów, czyli około 88 procent, zostało złożonych drogą elektroniczną – czy to przez profesjonalistę podatkowego, czy to z domowego komputera. Liczba e-filtrów wzrosła o około 3% w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku, kiedy to prawie 113 mln ze 130 mln zeznań podatkowych otrzymanych przez urząd zostało przesłanych drogą elektroniczną.

Ponadto, prawie 46 milionów zwrotów w tym roku pochodziło z komputerów domowych, co według IRS zaćmiło sumę za cały rok 2013. Według najnowszych danych, około 70 milionów deklaracji zostało wypełnionych przez specjalistów podatkowych drogą elektroniczną.

Nawet komisarz IRS John Koskinen pominął pójście w tym roku na pocztę i po raz pierwszy złożył swój przygotowany powrót drogą elektroniczną.

“Pamiętam, że nie chciałeś być na poczcie 14 lub 15-go. Teraz, kiedy jesteś gotowy do składania dokumentów, po prostu składasz dokumenty”, powiedział Koskinen USA Today . Dodał, że kiedy wszystko zostanie już powiedziane i zrobione, e-powyższe pułapy mają osiągnąć 85 procent wszystkich deklaracji podatkowych – “nowy rekord Ameryki”.

Na początku tysiąclecia e-filing stanowił 23,5 procent wszystkich deklaracji podatkowych, czyli nieco ponad 30 milionów. Do końca 2014 roku IRS spodziewa się, że liczba ta osiągnie ponad 125 milionów, według danych USA Today .

Mimo, że e-filing stał się dostępny po raz pierwszy w 1986 roku, minęło 16 lat, zanim proces stał się całkowicie bezpapierowy.

“Przejście od tego czasu zmieniło uciążliwe zadanie w takie, które można wykonać za pomocą kliknięcia lub stuknięcia przycisku”, napisała Hadley Malcolm z USA Today . “I to jest znacznie tańsze. W 2011 roku, ostatnim roku, za który IRS ma dane, e-filing kosztował agencję 15 centów za przetworzenie; zwroty papieru kosztowały 3,50 $. Plus, e-filigacja zmniejszyła liczbę błędów, mówi IRS. Wskaźnik błędów związanych z e-filingiem wynosi 1 procent, w porównaniu z prawie 20 procentowym wskaźnikiem błędów dla zwrotów papierowych”.

Największą korzyścią dla podatników korzystających z e-pliku jest szybszy zwrot pieniędzy, szczególnie dla tych, którzy mają go wpłaconego bezpośrednio na konto bankowe, zgodnie z IRS. Według najnowszych danych, ponad 76 milionów z prawie 95 milionów zwrotów wydanych przez IRS zostało zdeponowanych bezpośrednio, co stanowi wzrost o prawie 1% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Podatnicy mogą nadal korzystać z narzędzia “Where’s My Refund?” na stronie internetowej IRS, aby sprawdzić status swojego zwrotu.

Artykuły pokrewne:

Sezon składania deklaracji podatkowych na 2014 r. Wyjście na ryk

Deklaracje podatkowe wkraczają do IRS