Zarządzanie dodatkami programu Excel

Przez Davida H. Ringstroma, CPA

Wiele programów współpracuje pośrednio z Microsoft Excel, ale niektóre oferują wbudowane funkcje, które mogą nie być potrzebne lub nie być potrzebne. W innych przypadkach dodatek, na którym można polegać, może nagle zniknąć z Excela. W tym artykule wyjaśnię, jak można zarządzać tymi funkcjami.

Excel od dawna oferuje możliwość dodawania dodatków. Na przykład, Adobe Acrobat często pomaga dodać osobny pasek narzędzi lub zakładkę wstążki. Jednak Excel 2007 i 2010 oferują wbudowane możliwości drukowania plików PDF, więc czy naprawdę potrzebujesz jeszcze kilku poleceń do tworzenia plików PDF? Niektóre wersje programu Sage 50 (dawniej Peachtree Accounting) i QuickBooks dodają do programu Excel również dodatkowe zakładki taśmy. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli potrzebujesz tych narzędzi, ale niechciane dodatki mogą spowodować, że uruchomienie programu Excel będzie trwało dłużej, a interfejs programu Excel może stać się nieporęczny, jak pokazano na Rysunku 1.

Rysunek 1: Add-ins czasami dodają dodatkowe polecenia menu do interfejsu użytkownika Excela

Oto jak zarządzać dodatkami w programie Excel 2010:

  1. Jak pokazano na rysunku 2, kliknij na Plik, Opcje, a następnie Dodatki.
  2. Kliknij rozwijaną listę na dole i wybierz COM Add-ins, a następnie kliknij Go.
  3. Włącz lub wyłącz dodatki w zależności od potrzeb, a następnie kliknij OK w razie potrzeby.

Powyższe kroki powinny dotyczyć większości dodatków, które pojawiają się ukradkiem w Excelu, ale innym miejscem, które należy sprawdzić jest lista dodatków w Excelu w kroku 2 powyżej.

Kroki są takie same dla programu Excel 2007, z wyjątkiem kliknięcia przycisku Office w lewym górnym rogu, a następnie wybrania opcji programu Excel. Następnie należy wykonać kroki od 3 do 9 na Rysunku 2.W programie Excel 2003 i wcześniejszych, należy kliknąć menu Narzędzia, wybrać Dodatki, a następnie dokonać wyboru.

Rysunek 2: Zarządzanie dodatkami w programie Excel

Od czasu do czasu dodatek, na którym można polegać, może zniknąć z interfejsu użytkownika programu Excel lub nie działać poprawnie. Jeśli program Excel uzna, że dodatek spowodował problem, automatycznie umieści go na ukrytej liście wyłączeń. Aby ustalić, czy któryś z dodatków został wyłączony w programie Excel 2007 lub 2010, należy wykonać kroki od 1 do 4 na Rysunku 2, a następnie wybrać opcję Wyłączone elementy w kroku 5. Jak pokazano na Rysunku 3, zostanie wyświetlony monit, z którego w razie potrzeby można włączyć dowolne dodatki. W programie Excel 2003 należy kliknąć przycisk Pomoc, Informacje o programie Microsoft Excel, a następnie kliknąć przycisk Wyłączone elementy (Disabled Items).

Rysunek 3: Ukryty monit o wyłączenie elementów pozwala na przywrócenie funkcjonalności dodatku

Patrz wszystkie artykuły Davida Ringstroma

O autorze:

David H. Ringstrom, CPA, szef Accounting Advisors, Inc., firmy doradczej w zakresie oprogramowania i baz danych z siedzibą w Atlancie, świadczącej usługi szkoleniowe i doradcze w całym kraju. Skontaktuj się z Davidem pod adresem [e-mail protected] lub śledź go na Twitterze. David prezentuje również comiesięczne webcasty w formacie Excel dla partnera AccountingWEB, CPE Link.