Zasada Buffetta nie sprawdza się w Senacie

przez Deanna C. White

Blokując tak zwaną “regułę Buffetta” głosowaniem z 16 kwietnia, Senat stłumił demokratyczny nacisk na wyrównanie szans w zakresie podatku dochodowego pomiędzy 1% najbogatszych Amerykanów a pozostałymi 99% podatników.

Według Larry’ego Evansa, CPA, partnera podatkowego i lidera zasobów technicznych w zakresie podatków dla Eide Bailly LLP w Oklahoma City w Oklahomie, zasada Buffetta nakazuje, aby osoby z wysokim majątkiem były opodatkowane w wysokości 30 procent w oparciu o skorygowany dochód brutto w wysokości ponad 1 miliona dolarów.

Reguła Buffetta została nazwana na cześć miliardera Warrena Buffetta, który twierdził, że od bogatych należy wymagać płacenia wyższych stawek podatkowych, powołując się na przykład swojego sekretarza, który płaci wyższą stawkę podatkową niż on sam.

Demokraci i prezydent Obama, w tym, co wiele partii uważało za salwę wyborczą roku gospodarczego, od 2011 roku lobbowali na rzecz wersji tego prawodawstwa, starając się, jak twierdzą, zlikwidować podstawową nierówność amerykańskiego systemu podatkowego.

Ta podstawowa nierówność między zamożnymi Amerykanami a resztą podatników istnieje, jak mówią, ponieważ wielu zamożnych Amerykanów korzysta z odliczeń podatkowych i niższych stawek podatkowych od zysków kapitałowych i inwestycji, które są opodatkowane według maksymalnej stawki 15%.

Głosowanie 16 kwietnia zostało oddane głównie zgodnie z linią partyjną. Pięćdziesięciu jeden senatorów – pięćdziesięciu Demokratów i jeden republikanin – głosowało za utrzymaniem projektu ustawy przy życiu, a czterdziestu pięciu senatorów zagłosowało za niestosowaniem się do niej. Środek ten wymagał sześćdziesięciu głosów, aby posunąć się naprzód.

Przed głosowaniem demokratyczni prawodawcy powiedzieli, że są skłonni wymusić powtarzające się głosowania nad artykułem Buffetta, aby naciskać na ich sprawę.

Przywódca Większości Senatu Harry Reid (D-Nevada) powiedział na sali obrad: “Republikanie w Kongresie woleliby raczej skończyć z Medicare, jak wiemy, i obciąć fundusze na edukację, niż prosić najbogatszych z bogatych, by dołożyli choćby grosz więcej”.

Republikanie nazywali tę miarę niewiele więcej niż rok wyborczy “sztuczką” mającą na celu wzbudzenie w klasie urazy zamiast rozwiązania prawdziwych wad gospodarki.

W oficjalnym oświadczeniu Białego Domu, wydanym po głosowaniu, prezydent Obama powiedział, że odmowa republikanów, aby przyspieszyć prace nad ustawą, jest po prostu jeszcze jedną próbą “ochrony ulg podatkowych dla najbogatszych Amerykanów kosztem klasy średniej”.

“Zasada Buffetta to zdrowy rozsądek”, powiedział prezydent Obama w oświadczeniu. “W czasie, gdy mamy znaczne deficyty do zlikwidowania i poważne inwestycje do wykonania w celu wzmocnienia naszej gospodarki, po prostu nie możemy sobie pozwolić na dalsze wydawanie pieniędzy na obniżki podatków, których najbogatsi Amerykanie nie potrzebują i o które nie prosili. Ale chodzi również o podstawową uczciwość – to po prostu oczywiste, że miliony Amerykanów z klasy średniej płacą wyższą część swoich dochodów w podatkach niż niektórzy milionerzy i miliarderzy.”

Niektórzy analitycy CPA, jak Evans, kwestionują jednak, czy zasada Buffetta, jeśli zostanie kiedykolwiek wprowadzona w życie, będzie miała jakikolwiek znaczący wpływ na budżet federalny.

“Najważniejsze jest to, że nie będzie to głównym czynnikiem zmniejszającym deficyt”, powiedział Evans.”Musisz pamiętać, że jest tam bardzo utalentowana grupa CPA, a grupa ludzi, do których skierowana jest zasada Buffetta, ma środki na ich zatrudnienie. Znają prawo lepiej niż ludzie w Waszyngtonie, którzy próbują je skonstruować, a oni odpowiednio zaopiekują się swoimi klientami.”

Evans zakwestionował również, w jaki sposób Reguła Buffetta mogłaby zaoferować tak bardzo potrzebną reformę dla kalcynowanego i uciążliwego kodeksu podatkowego narodu.

“Rzeczywistość jest taka, że nie robią nic więcej, niż to, co było robione w latach 80. Po prostu starają się złapać więcej podatków na pewnej grupie ludzi”, powiedział Evans. “Nie zrobili nic, aby zreformować kodeks podatkowy, co powinniśmy zrobić. Powinniśmy być siłą napędową prawdziwej reformy.”

Ostatecznie, Evans powiedział, że w jego roli jako CPA, nie jest jego zadaniem lubić lub nie lubić oczekujących na przyjęcie przepisów; po prostu musi odpowiednio informować swoich klientów.

“W tej chwili powiedziałbym moim klientom, że pasują do tego przedziału, do którego zostali skierowani, muszą zachować czujność, muszą zgłaszać uwagi (do swoich ustawodawców), ale dopóki prawo nie zostanie napisane, nie mamy nic do roboty”, powiedział Evans. “Nie planujemy czegoś, co nie ma szans na przejście.”

Artykuły pokrewne:

  • Kapitalizm filantropijny: What the Successful Do Next
  • Obama i Biden Release Tax Returns – Czy to sprawiedliwe?