Zatrudnij swoje dzieci i oszczędzaj na podatkach

Całkowicie legalnym sposobem na obniżenie podatków dla freelancerów i innych osób pracujących na własny rachunek jest zatrudnienie ich dzieci. Ich zarobki pozostają w rodzinie, ale są przenoszone do niższego przedziału podatkowego. Miejsca pracy wkładają też trochę “dżinsu w swoje dżinsy”, zapoznają ich z freelancingiem i zaszczepiają odrobinę starej etyki pracy.

Odpowiedzialni młodzi ludzie są w stanie poradzić sobie z wszelkiego rodzaju zadaniami. Do tych bardziej powszechnych należą: odbieranie telefonów, sprzątanie biur, adresowanie kopert, składanie dokumentów, prowadzenie księgowości, praca sekretarska i inne prace urzędnicze oraz dostarczanie przesyłek. W dzisiejszych czasach wiele dzieci lepiej radzi sobie z komputerami niż starsi pracownicy.

The Way It Works

Wyobraź sobie, że twoja firma zatrudnia Eli, twojego 16-letniego syna, do pracy biurowej po szkole, w weekendy i podczas wakacji szkolnych. Prawo pozwala mu kompensować zarobione dochody standardowym potrąceniem – kwotą autoryzowaną dla kogoś, kto nie zapisuje się w żadnej pozycji. W roku 2014 standardowa kwota potrącenia dla jednej osoby wynosi $6,200. Tak więc pierwsze 6 200 dolarów z zarobków Eli’ego umyka podatkowi dochodowemu. Może on wykorzystać te pieniądze na utrzymanie lub odłożyć je na studia, samochód czy wakacje.

Prawdą jest, że zarobki powyżej $6,200 doprowadzą do powstania obowiązku podatkowego dla Eli. Jednakże, nadwyżka spada do dolnego przedziału dochodu-podatku w wysokości 10 procent, co odnosi się do dochodu podlegającego opodatkowaniu do 9.075 USD. Jego 15-procentowy przedział stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu w wysokości od 9.075 do 36.900 USD. W rzeczywistości, używając 2014 roku jako markera, dopiero gdy dochód do opodatkowania przekroczy 36.900 dolarów, ten pracujący na pół etatu nastoletni pracownik wykroczy poza 15-procentowy przedział i awansuje do stosunkowo wysokiego 25-procentowego przedziału.

Jeśli znajdujesz się w przedziale od 30 procent w skali federalnej do stanowej, zatrudnienie go obniży Twoje podatki dochodowe o około 1.860 dolarów (30 procent z 6.200 dolarów). Oczywiście dokładna kwota będzie zależała od tego, czy zarobki Eli’ego będą podlegały opodatkowaniu Social Security i innym podatkom od wynagrodzeń.

Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej jako korporacja, istnieje dodatkowa marchewka: pomijając podatki Social Security i Medicare od wynagrodzeń wypłacanych synom lub córkom poniżej 18 roku życia. Aby kwalifikować się do zwolnienia, muszą Państwo prowadzić działalność gospodarczą jako (1) jednoosobowa działalność gospodarcza (linia IRS dla samotnych właścicieli działalności gospodarczej w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, która nie jest utworzona jako korporacja lub spółka partnerska z partnerem innym niż Państwa małżonek) lub (2) spółka partnerska między mężem a żoną. W konsekwencji, niezależnie od dochodów, które możesz przenieść do Eli, obniżasz swoje podatki Social Security.

Audyty długotrwałe

Audytorzy IRS są, co zrozumiałe, podejrzani o potrącenia z pensji wypłacanych własnym dzieciom. Potrącenia te przetrwają kontrolę tylko wtedy, gdy uda się ustalić, że dzieci rzeczywiście świadczą usługi. Spodziewaj się, że federalni wyrzucą potrącenie za wynajęcie np. sześciolatka do zrobienia kserokopii; kogoś w tym wieku prawdopodobnie brakuje umiejętności lub dyscypliny do pracy biurowej.

Kolejną przeszkodą jest wymóg “racjonalności”. Wynagrodzenie wypłacane dzieciom nie może być wyższe niż stawka obowiązująca dla niespokrewnionych pracowników, którzy wykonują porównywalne zadania. Nie oznacza to, że trzeba być oszczerczym płatnikiem, który wypłaca tylko minimalną stawkę. Ale oznacza to, że musisz traktować swoje dzieci tak samo, jak każdego innego pracownika i prowadzić zwykłą ewidencję kwot wypłaconych i przepracowanych godzin. Daj im formularze W-2, nawet jeśli kwalifikują się do zwolnienia z potrącania podatku dochodowego; wykorzystaj czeki z kont biznesowych do udokumentowania płatności. W przeciwnym razie, IRS może twierdzić, że płatności przekroczyły obowiązującą stawkę lub że Twoje dzieci nie były pracownikami w dobrej wierze, a jedynie świadczyły symboliczne usługi, których wykonania oczekują od swoich dzieci rodzice.

O autorze:

Julian Block pisze i praktykuje prawo w Larchmont w Nowym Jorku, a wcześniej pracował w IRS jako agent specjalny (śledczy w sprawach karnych) i adwokat. Więcej na ten temat można znaleźć w “Julian Block’s Easy Tax Guide for Writers, Photographers, and Other Freelancer”, dostępnym dla Kindle na Amazon.com oraz w wersji drukowanej na julianblocktaxexpert.com.