Zdrowie finansowe Amerykanów było dobre w trzecim kwartale, mówi AICPA.

Amerykanie nadal cieszyli się szczęściem finansowym w trzecim kwartale, mimo że rynek akcji miał najgorszy kwartał od czterech lat, jak wynika z najnowszego raportu Personal Financial Satisfaction Index (PFSi) amerykańskiego Instytutu CPA (AICPA).

Znacznie mniej zaległości kredytowych â prawie 25 procent poniżej poziomu z roku poprzedniego â i prawie dekadencki poziom niedostatecznego zatrudnienia złagodził ból finansowy Amerykanów w ostatnim kwartale, AICPA powiedział.

Pomimo liczby pozytywnych wskaźników, wskaźnik aktywności zawodowej w kraju â odsetek osób w wieku produkcyjnym, które są albo zatrudnione albo aktywnie poszukują pracy â pojawił się na 38 lat niskim poziomie.

â» Jimmy Williams, członek Krajowej Komisji Akredytacyjnej AICPA, powiedział w swoim pisemnym oświadczeniu, że «bezrobocie nadal jest problemem mającym wpływ na rodziny z klasy średniej w okresie ożywienia gospodarczego. Wiele osób posiada wykształcenie, doświadczenie i certyfikaty w dziedzinach, które zmniejszają lub zmniejszają ich siłę roboczą. Jednym z ważnych przykładów jest przemysł naftowy i gazowy, gdzie wielu wykwalifikowanych inżynierów pobiera obecnie mniejsze wynagrodzenie w âsomething jest lepsze niż nic’ podejście do utrzymania przepływu środków pieniężnych rodziny w tym okresie skurczu.â»

PFSi waży wiele różnych czynników ekonomicznych, aby obliczyć osobistą satysfakcję finansową typowego Amerykanina. Używając zarówno własnych, jak i znormalizowanych danych rządowych USA, PFSi składa się z dwóch indeksów składowych, które mierzą w równym stopniu czynniki pozytywne (Personal Financial Pleasure) i negatywne (Personal Financial Pain).

W trzecim kwartale PFSi zmierzyło 16,2, wzrost o 1,3 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego kwartału oraz wzrost o 16,3 punktu procentowego w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym.

Zwolnienia kredytowe z tytułu kredytów hipotecznych i innych kredytów były o 23,8 proc. niższe niż w trzecim kwartale 2014 r. i o 7,2 proc. niższe niż w drugim kwartale tego roku. Dla porównania, wskaźnik zaległości w spłacie kredytów hipotecznych za trzeci kwartał 2015 r. wyniósł 5,77 proc. w porównaniu do prawie dwukrotnej wartości (11,28 proc.) wiosną 2010 r.

Dodając do tego pozytywną perspektywę finansową, stopa bezrobocia na poziomie niższym o dziewięć lat lub o 15,8 procent od tego czasu w ubiegłym roku.

Trzeci kwartał Indeksu Osobistej Przyjemności Finansowej utrzymał się na poziomie z poprzedniego kwartału ze względu na 5-punktowy wzrost liczby nowych miejsc pracy i 2-punktowy wzrost kapitału własnego w całym kraju.

Podsumowując, inflacja była o 78,4 proc. niższa od poziomu z trzeciego kwartału 2014 roku, częściowo z powodu ceny ropy naftowej, która pozostawała poniżej 50 dolarów za baryłkę.

Indeks giełdowy PFS 750 Market Index â 750 największych firm pod względem kapitalizacji rynkowej handlujących na rynkach amerykańskich, z wyłączeniem amerykańskich kwitów depozytowych, funduszy inwestycyjnych i funduszy giełdowych â osiągnął rekordowy poziom w czwartym kwartale 2014 roku i utrzymał ten poziom przez pierwszy kwartał tego roku.

Obecnie jego wartość jest o 12,1 proc. niższa od tej wysokiej, a trzeci kwartał 2015 r. był najgorszy dla rynku od czterech lat. Była to pierwsza 10-procentowa korekta od 2011 roku, a ponad połowa z 500 S&P straciła 20 proc. lub więcej.

Najgorzej radzą sobie branże radiowo-telewizyjna i medialna, obie odnotowały spadek o prawie 80 procent, podczas gdy w przypadku Internetu i technologii – odpowiednio o 120 procent i 68 procent.

Powiązany artykuł:

Satysfakcja finansowa przeciętnego Amerykanina wzrasta