Zegarek kariery: Zawód CPA daje możliwości pracy

W maju i czerwcu 70.000 licealistów ukończy szkoły publiczne i prywatne w Minnesocie. Ponieważ nowi absolwenci rozważają możliwości kariery zawodowej, Minnesota Society of Certified Public Accountants zachęca ich do przyjrzenia się rachunkowości.

“Biuro Statystyki Pracy klasyfikuje rachunkowość i audyt jako jeden z wiodących zawodów pod względem liczby miejsc pracy”, powiedziała Sara Portner, przewodnicząca MNCPA. “Księgowi i audytorzy, którzy posiadają profesjonalne certyfikaty, zwłaszcza CPA, mają najlepsze perspektywy.”

Zainteresowanie księgowością jako karierą spadło w latach 90-tych, kiedy to wielu studentów zdecydowało się na karierę związaną z technologią. Jednak coraz bardziej złożone regulacje finansowe wynikające z takich przepisów, jak ustawa Sarbanesa-Oxleya, podsyciły zapotrzebowanie na większą liczbę księgowych z wyższym wykształceniem. Według Portnera, 598 studentów zdało egzamin CPA w Minnesocie w ubiegłym roku, co stanowi największą liczbę nowych umów CPA w Minnesocie od 1993 roku.

Niektóre z tych nowo wybudowanych CPA nie powinny mieć żadnych problemów ze znalezieniem pracy. Z opublikowanego w maju raportu AICPA wynika, że prawie 90 procent firm księgowych w całym kraju przewiduje w tym roku takie same lub zwiększone zatrudnienie absolwentów w porównaniu do 2010 r., a prawie trzy czwarte największych firm przewiduje zwiększenie zatrudnienia – jest to wskaźnik świadczący o ożywieniu gospodarczym.

W osobnym badaniu przeprowadzonym przez AICPA i University of North Carolina Kenan Flagler Business School, 62 procent dyrektorów generalnych, CFO i innych menedżerów z Midwest wyraziło optymizm co do perspektyw ekonomicznych swoich firm w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a ponad 15 procent planuje zatrudnić więcej pracowników. Poza otworzeniem nowych miejsc pracy w związku ze wzrostem zatrudnienia, możliwości zatrudnienia w CPA będą się zwiększać wraz z przechodzeniem na emeryturę osób z wyżu demograficznego.

Co może zrobić księgowy z wykształcenia? 2011 Przewodnik po wynagrodzeniach od Roberta Half’a informuje, że początkujący księgowy pracujący w publicznej firmie księgowej w Minneapolis może zarobić od 43.575 do 65.100 dolarów w pierwszym roku (zakres na podstawie wielkości firmy i specjalności); natomiast początkujący księgowy w biznesie i przemyśle Minneapolis może oczekiwać od 35.700 do 50.138 dolarów w pierwszym roku (zakres na podstawie wielkości firmy i specjalności). Ponadto, księgowi z wyższym wykształceniem, posiadający oznaczenie CPA, mogą otrzymać wynagrodzenie początkowe w wysokości od 5 do 10 procent więcej.

“Oprócz nagród pieniężnych, nagrodą jest świadomość, że pomagasz klientowi lub firmie w podejmowaniu świadomych decyzji biznesowych”, dodał Portner, który spędził 17 lat pracując zarówno w księgowości publicznej, jak i zarządczej w firmie budowlanej Twin Cities.