Znajdź swoją następną pracę na nowoczesnej drodze

Specjaliści od księgowości i finansów zawsze przyjmowali zdolność technologii do poprawy wydajności ich pracy; od pojawienia się maszyn do systemów ERP, przeszliśmy długą drogę. Jednak z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu, gdy przychodzi do wyboru narzędzi, które pomogą nam wylądować na następnej pracy lub zadania konsultingowego, wielu z nas nadal polega na czymś tak przestarzałym jak papierowe CV.

Podczas gdy życiorysy papieru są z pewnością nadal ważne, szybko stają się one zieloną księgą świata pośrednictwa pracy – sporadycznie używane, ale nigdy nie opierał się na głównym narzędziem do wykonania pracy. Cyfrowy profil, z drugiej strony, szybko zyskuje na popularności jako najbardziej kompleksowy sposób na «marki» siebie online. Jednakże, w finansach i innych branżach, w świecie poszukiwania pracy pozostaje opór przed cyfrowymi rozwiązaniami, takimi jak internetowe systemy śledzenia kandydatów (ATS), gdzie trzeba wypełnić swoje referencje na wielu stronach internetowych.

Profile ATS i online pozwalają na jednolite, oparte na danych podejście do realizacji zadania polegającego na obsadzeniu otwartego stanowiska z najbardziej odpowiednim kandydatem. W sytuacji, gdy osoby rekrutujące i działy personalne znajdują się pod silną presją, aby przeszukiwać coraz większą pulę potencjalnych kandydatów w celu znalezienia idealnego kandydata, korzystanie z tego coraz bardziej inteligentnego oprogramowania wydaje się być coraz bardziej rozpowszechnione.

W rzeczywistości, nawet jeśli otrzymasz swój życiorys, większość firm nie zatrudni nawet kandydatów bez zbadania ich profili online.

Według analizy Deloitte Consulting LLP sprzedaż w branży zarządzania talentami wyniosła w 2013 roku ponad 4 mld USD i oczekuje się, że w tym roku wzrośnie o co najmniej 20 procent. Sprzedaż LinkedIn w 2013 roku wyniosła 1,5 miliarda dolarów, czyli była o 57 procent wyższa niż rok wcześniej, a 56 procent tej sprzedaży dotyczyło subskrypcji rekrutacyjnych, które zapewniają firmom dostęp do profili online.

Biorąc pod uwagę ten nowy, oparty na danych świat, jak może wyróżniać się profesjonalista w dziedzinie księgowości i finansów? W rzeczywistości nie jest to takie trudne, zwłaszcza teraz, kiedy znasz już zakulisowy proces. Musisz tylko objąć swoją cyfrową postać. Oto kilka wskazówek:

  • Zbuduj w pełni swoje profile online. Strony takie jak LinkedIn są zaprojektowane do budowania profesjonalnego profilu, który pokaże Twoje możliwości. Wyższy procent ukończenia profilu odróżnia Cię od innych, ponieważ większość użytkowników nie uzupełnia w pełni swoich profili, a potencjalni pracodawcy zazwyczaj ważą pełne profile bardziej.
  • Użyj swojego profilu online jako narzędzia marketingowego. Twoje CV, twoja wizytówka i podpisy elektroniczne powinny mieć unikalne linki do Twoich profili online. Skorzystaj z witryn, które pozwalają na cyfrowe zaproszenie kontaktów do obejrzenia swojego profilu.
  • Zwiększ swoją widoczność online. Dołącz do odpowiednich profesjonalnych sieci i grup i weź udział w dyskusjach. LinkedIn jest oczywiście doskonałym źródłem informacji i istnieją grupy, które koncentrują się szczególnie na tematyce księgowości i finansów.
  • Zbuduj CV, które ATS może odczytać. ATS może dostarczyć informacje do klienta lub kierownika ds. wynajmu tylko wtedy, gdy potrafi je inteligentnie przetworzyć. Użyj normalnego układu CV i upewnij się, że zawiera wszystkie twoje umiejętności. To znacznie zwiększy twoje szanse na zdobycie «ludzkiego» zainteresowania.
  • Stwórz wspaniałe podsumowanie profilu. Zarówno profile online, jak i systemy ATS pozwalają na podsumowanie profilu. W twoim życiorysie powinno być ono na górze, a nie na celu. To jest Twoja szansa na wyróżnienie się i scharakteryzowanie się własnymi słowami. Więc włóż w to sporo czasu. To jedyna rzecz, która będzie widoczna we wszystkich mediach.
  • Zestawy umiejętności są ogromne. Niezależnie od tego, czy chodzi o LinkedIn, ATS czy nawet job board, poszukiwanie właściwego specjalisty od księgowości i finansów jest bardzo ważne, aby dopasować odpowiednie umiejętności do stanowiska. Upewnij się, że poświęcisz trochę czasu na uczynienie tej listy wyczerpującą. Uważaj jednak, aby korzystać z uznanych zestawów umiejętności, które są uniwersalne, w przeciwieństwie do terminów specyficznych dla firmy lub roli. Unikaj wąsko ukierunkowanego żargonu, którego nie można łatwo odnaleźć i wyszukać.

Mając ten wgląd na uwadze, mam nadzieję, że następnym razem, gdy będziesz szukał swojej następnej księgowości lub zadania finansowego lub pracy, to będzie z nowym cyfrowym Ciebie.

O autorze:

Stephen DelVecchia, CPA, jest dyrektorem generalnym Adaptive Professional Solutions , rynku internetowego przeznaczonego specjalnie dla tymczasowych specjalistów w dziedzinie księgowości i finansów. Rozpoczął swoją karierę w księgowości publicznej i zdobył doświadczenie, które obejmowało stanowiska finansowe i operacyjne w takich firmach jak Corbis Corp. i Barnes & Noble, Inc. Pracował również jako CFO i EVP w dużej firmie rekrutacyjnej, którą przyjął na giełdę w 2008 roku. Ukończył CUNY Brooklyn College z tytułem licencjata w dziedzinie rachunkowości.