Zniszczyć kodeks podatkowy? Ankieta stwierdza, że wspiera rozwój w zakresie remontu kapitalnego

Czy kodeks podatkowy powinien być wyrzucany do kosza wieczornego? Według sondażu przeprowadzonego przez Let Freedom Ring, konserwatywnie nastawioną organizację non-profit z siedzibą w Wilmington w Delaware, pomysł ten nie jest zbyt daleko idący.

Wyniki badania, opublikowane 29 czerwca, ujawniły, że zdecydowana większość respondentów (69,9 proc.) uważa, że kodeks podatkowy powinien zostać zniesiony pod koniec 2019 r., jeśli do tego czasu nie zostanie uchwalona znacząca reforma podatkowa.

McLaughlin & Associates, niezależna firma pollingowa z siedzibą w Blauvelt w Nowym Jorku, przeprowadziła ogólnokrajowe badanie wśród 1 008 respondentów.

Poniżej przedstawiono trzy kluczowe wnioski z badania.

1. Trzech na czterech respondentów uważa, że kodeks podatkowy to âunfair.â”

Respondentów zapytano, czy obecny federalny kodeks podatkowy jest âgeneralnie sprawiedliwy i uczciwyâ” czy też jest âunfair wobec przeciętnego podatnika, ponieważ sprzyja szczególnym interesom poprzez specjalne zachęty, zwolnienia i luki.â” Siedemdziesiąt pięć procent respondentów odpowiedziało, że kodeks podatkowy jest âunfair.â” Obejmuje to 72,6 procent samozwańczych Demokratów, 73,3 procent samozwańczych Republikanów i 81,3 procent samozwańczych Niezależnych.

2. Osiemdziesiąt pięć procent respondentów uważa, że reforma podatkowa nie nastąpi, jeśli nie zostaną podjęte działania mające na celu zmuszenie do działania.

Na pytanie, czy trzeba coś zrobić, aby zmusić Kongres do poważnego potraktowania reformy podatkowej przed 2020 r., 85 procent odpowiedziało, że potrzebne są jakieś działania. Dotyczyło to 85 procent Demokratów, Republikanów i Niezależnych. Tylko 4 procent respondentów nie zgodziło się z tym.

3. Prawie siedmiu na dziesięciu respondentów popiera wypowiedzenie kodeksu podatkowego pod koniec 2019 r.

Respondenci zostali zapytani, czy popierają lub sprzeciwiają się likwidacji obecnego kodeksu podatkowego pod koniec 2019 roku jako sposobu na zmuszenie Kongresu do uchwalenia reformy podatkowej przed tym terminem.â” Według sondażu 69,9% respondentów opowiedziało się za takim wysiłkiem. W tym 68,9 proc. Demokratów, 72,9 proc. republikanów i 68,1 proc. niepodległych. Prawie 10 proc. respondentów sprzeciwiło się temu pomysłowi, a 20 proc. było niezdecydowanych.

Na początku tego roku, Let Freedom Ring uruchomił bezpartyjną inicjatywę, âSunset The Tax Code,â” w celu uzyskania wsparcia na rzecz zmiany istniejących przepisów podatkowych. Grupa popiera ustawę wprowadzoną w Izbie na początku tego roku przez Boba Goodlatte’a (R-VA), która miałaby wygasnąć z dniem 31 grudnia 2019 roku i wzywa Kongres do zatwierdzenia nowego federalnego systemu podatkowego do lipca tego samego roku.

Mimo że o reformie podatkowej dyskutuje się od wielu lat, nie widzieliśmy jeszcze żadnych istotnych działań mających na celu uproszczenie kodeksu podatkowego. Musimy zmusić Kongres do zajęcia się reformą podatkową. Najlepszym rozwiązaniem jest porzucenie obecnego kodeksu podatkowego i rozpoczęcie od nowa, â” powiedział Goodlatte 6 stycznia. Dlatego wprowadziłem ustawę o rozwiązaniu kodeksu podatkowego. Ustawa ta pozwoliłaby nam, jako narodowi, wspólnie zdecydować, jak powinien wyglądać nowy system podatkowy. Istnieje wiele konkurujących ze sobą alternatyw, ale wyznaczenie daty zakończenia obowiązywania obecnego kodeksu podatkowego sprawi, że kwestia ta i debata znajdą się na pierwszym miejscu w krajowej agendzie. Niezależnie od tego, jaki system podatkowy zostanie przyjęty, jestem pewien, że jeśli Kongres zostanie zmuszony do zajęcia się tą kwestią, będziemy mogli stworzyć kodeks podatkowy, który będzie prostszy, sprawiedliwszy i lepszy dla naszej gospodarki niż ten, do którego jesteśmy zmuszeni dziś się dostosować.â”

Według Let Freedom Ring, projekt ustawy ma 81 współsponsorów i jest realizowany w ramach House Ways and Means Committee przez Rep. Kevina Brady’ego (R-TX).

âThis national survey shows that the public believes the tax code is unfair, that tax reform is unlikely without a forcing mechanism, and that Sunset the Tax Code proposes to do exactly what a large and bipartisan majority will support,â” Let Freedom Ring President Colin Hanna said in a written statement. â” Mamy nadzieję, że członkowie Kongresu, w obu partiach, widzą w “Sunsetting the current tax code” pod koniec 2019 roku pozytywny i logiczny sposób na przełamanie obecnego impasu i przejście do lepszego, prostszego systemu podatkowego.â”

Powiązany artykuł:

Sondaż: Amerykanie wierzą, że system podatkowy potrzebuje remontu