Zrzucić słuchawki w pracy?

przez Aleksandrę DeFelice

Czy pracownicy powinni mieć możliwość noszenia słuchawek podczas pracy?

W ciągu ostatnich dwóch lub trzech lat debata ta ukazywała się co najmniej raz w miesiącu wśród księgowych, zazwyczaj podczas wielopokoleniowych dyskusji na temat wydajności.

Argument antysłuchawkowy zazwyczaj idzie w tym kierunku:

“Ludzie w dzisiejszych czasach i ich słuchawki. Nie mogą pracować i słuchać muzyki.”

Dlaczego nie? Czy zamiast przygotowywać zeznania podatkowe, tańczą wokół biura i śpiewają na górze płuc?

Kiedy muszę się naprawdę skoncentrować, słucham smooth jazzu. (Robię to, gdy piszę ten artykuł.) Jeśli nie mam muzyki, mam tendencję do słuchania wszystkich rozmów i związanych z nimi hałasów wokół mnie i trudno mi się skupić na danym zagadnieniu.

W związku z tym rozumiem, dlaczego niektórzy menedżerowie mogą widzieć młodszego pracownika, który w widoczny sposób kręci się wokół słuchając muzyki i narasta podejrzenie, że pracownik nie jest skoncentrowany.

Ale rzecz w tym, że kiedy muszę wykonywać zadania, które wymagają mniej innowacji (myślę o podstawowych obowiązkach administracyjnych, które większość profesjonalistów musi wykonywać przynajmniej raz na jakiś czas, jak np. skanowanie), słuchanie muzyki z tekstami rozjaśnia mi nastrój i przyspiesza wykonywanie zadania.

Czasami zakładam słuchawki, nie uruchamiając nawet odtwarzacza muzycznego, tylko po to, by nadać ton – żartobliwy charakter – że pracuję nad ważnym zadaniem i nie chcę, by mi przeszkadzano.

W tym tygodniu, przeglądając ostatnie działania mojego LinkedIn connection, zauważyłem stanowisko Andrei Ballard, konsultantki ds. zasobów ludzkich i trenerki kariery, która wcześniej pracowała jako dyrektor ds. zasobów ludzkich w Peterson Sullivan, firmie Moore Stephens w Seattle. Jej stanowisko doprowadziło do powstania artykułu zatytułowanego Słuchawki w pracy: yea or nay? autorstwa Allison Ellis zamieszczony na stronie NWjobs (źródło informacji o pracy w regionie Seattle i narzędziach kariery oraz usługa Seattle Times Company).

W artykule przedstawiono argumenty na obu końcach spektrum dotyczące wpływu muzyki na wydajność. Ale szczególnie podobały mi się wspomnienia Ballarda o jej własnych negatywnych poglądach, kiedy pracownicy Petersona Sullivana nosili słuchawki: “Wydawało mi się to niegrzeczne i lekceważące, a także wskazywało na brak zainteresowania poznaniem swoich kolegów”, w artykule zacytowano Ballarda jako powiedzenie.

Ale potem, Ballard dostał inną perspektywę po rozmowie z pracownikiem, który siedział w pobliżu toalety dla kobiet. Ballard powiedział: “Przez cały dzień, ludzie zatrzymywali się przy jej kostce i mówili “cześć”. Noszenie słuchawek dało jej bardzo potrzebną prywatność i możliwość skoncentrowania się na swojej pracy.”

Wciąż martwisz się, że rowkowanie w miejscu pracy wpłynie na wydajność? Wyniki pomiarów.

Jeśli pracownicy wydają się być naprawdę zadowoleni z pracy pod wpływem Top 40, a ty podejrzewasz, że nie radzą sobie na równi z innymi, daj im dzień, tydzień wolności na wykonywanie swoich regularnych zadań na “swoich” warunkach. Następnie, jeśli wyniki nie są zadowalające, wróć do pracy jak zwykle, z przekrętem. Najwyraźniej jest coś, co rozprasza ich podczas pracy. Przedyskutujcie alternatywne umowy, aby poczuć, że mogą skoncentrować się na pracy, nie wprowadzając przy tym różnych czynników rozpraszających. Być może oznacza to alternatywne harmonogramy pracy (przyjdź wcześniej, zostań później, kiedy mniej osób jest w pobliżu); pracę w domu; lub wykonywanie innego rodzaju pracy w firmie.

A może firma musi przewartościować, ile osób jest wtłoczonych w jedną przestrzeń i oczekuje się od nich, że będą pracować w kompletnym stanie zapomnienia do ciągłych rozmów odbywających się w odległości plucia, podczas gdy menedżerowie pracują nierozproszeni w swoich narożnych biurach, niezależnie od tego, czy ich drzwi są otwarte, czy zamknięte.

Artykuły pokrewne:

  • Nie ma Facebooka dla Ciebie!
  • Jak żonglerka CPA Odwrócenie uwagi na pracę

O autorze:

Alexandra DeFelice jest starszym menedżerem ds. komunikacji i rozwoju programów w Moore Stephens North America oraz regionalnym członkiem Moore Stephens International Limited, sieci ponad 360 firm księgowych i doradczych z prawie 650 biurami w 100 krajach. Z Alexandrą można się skontaktować pod adresem [chronione wiadomości e-mail].