Życie w obecnej chwili

przez Jeffa Davidsona, MBA, CMC

«Gdybym tylko mógł dostać trochę przestrzeni do oddychania.» Jak często miałeś ostatnio taką myśl, czy coś podobnego? Prawdopodobnie zbyt często. Chociaż ty i ja mogliśmy się nie spotkać, założę się o to:

  • Twoje biurko jest piętrzone wysoko z papierami.
  • Ciągle ścigasz się z zegarem.
  • Jesteś teraz zalewany projektami i zadaniami.

Jeśli tak, to daleko ci do bycia samemu. Większość ludzi odczuwa dziś presję czasu w naszym społeczeństwie przeciążenia informacyjnego i komunikacyjnego. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na złagodzenie ciągłego poczucia presji czasu jest «życie w chwili». Co oznacza «życie w chwili»? Oznacza to życie z żywą ekspresją i przenikliwym postrzeganiem, z intensywną świadomością tego, co istnieje w twoim życiu. To budzenie się każdego ranka z myślą», żyję, a ten dzień dopiero się zaczyna».

Żyć w chwili obecnej oznacza być świadomym swojej mocy w teraźniejszości, nie jest to przepis na osiągnięcie. To obserwowanie drobno utkanego płótna twojego życia, podczas gdy ty także nim żyjesz. To dawanie sobie pozwolenia na bycie tym, kim jesteś. To odpoczynek, kiedy jesteś zmęczony. Nie musisz się starać. To pozwala sobie na oddychanie.

Życie w chwili obecnej nie oznacza pollytańskiego podejścia do życia, udawania, że wszystko jest dobrze. Z nikim nigdy nie jest dobrze, przynajmniej nie na długo. Życie w chwili nie oznacza zdobycia fasady. Nie musisz witać się ze wszystkimi, których zdajesz wesoło. Uwolniony od trosk, które ograniczają twoje doświadczenie teraźniejszości, możesz jednak poczuć , że lubisz witać się z każdym.

Życie w chwili nie oznacza życia dla chwili, ani życia w celu dojścia do następnej chwili. Oznacza całkowite, bezwarunkowe uznanie, że to, co jest teraz, jest twoim życiem; że teraz jest to jedyna chwila. Nie chodzi o to, że nie możesz pracować, aby coś zmienić. Chodzi o to, że w tej chwili tak to już jest. Dla większości ludzi to, jak się sprawy mają, nie jest takie złe, a jak mogą być, jest w zasięgu ręki.

Życie dla chwili nie oznacza «żyć dla dzisiaj» – to filozofia oparta na dobrych intencjach, ale krótkowzroczna. Eksperci od zarządzania czasem sugerują udawanie, że masz tylko sześć miesięcy na życie. Jednak to ćwiczenie nie trafia w sedno. Głupotą byłoby sprzedawać swoją własność i wydawać oszczędności, jeśli zostały ci jeszcze lata życia. Życie w chwili obejmuje prawdę o twoim życiu.

Nie oznacza to «czerpać z życia jak najwięcej», nie ma «jak najwięcej». Nie oznacza to, że «liczy się każda minuta» – postawa, która graniczy z obsesją.

Zagubiony w «Overglut»

Chociaż koncepcja życia w chwili jest pierwotna, to teraz jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Zbyt mało osób ma jakiekolwiek doświadczenie lub wiedzę na temat życia w chwili. Zbyt mało osób ma jakiekolwiek doświadczenie lub wiedzę na temat życia w chwili, która jest zagubiona w pośród pośpiechu aktywności i ruchliwości. Overglut ją dusi. Życie w chwili pozostaje jednym z najmniej rozumianych, najmniej adresowanych i najmniej wykorzystywanych ludzkich możliwości.

Lata temu Alan Watts badał życie w chwili w swojej książce The Wisdom of Insecurity: Przesłanie dla Wieku Niepokoju . Zauważył, że «istoty ludzkie wydają się być szczęśliwe», gdy mają coś, na co mogą czekać. Kiedy jednak coś takiego nadchodzi», trudno jest cieszyć się tym w pełni bez obietnicy, że będzie więcej». Nieustanne dążenie do przejścia do tego, co następne, powstrzymuje cię od pełnego cieszenia się tym, co jest tutaj.

Zaniepokojenie jest wydłużonym rozważaniem tego, co było przedtem lub co może być. Troska o przeszłość lub przyszłość blokuje doświadczenie teraźniejszości. Czy wspominasz nostalgicznie coś lub kogoś w swojej przeszłości, mimo że wtedy doświadczenie to nie było tak przyjemne? Ze względu na adaptację, nasze wspomnienia zachowują wybiórczo pozytywne elementy pewnych doświadczeń.

Fantazjujesz o tym chłopaku lub dziewczynie sprzed kilku lat, z którymi wiedziałaś, że nie ma szans na udany związek. Jednak tylko częściowo doświadczasz teraźniejszości ze swoim współmałżonkiem, który jest jedną z najwspanialszych istot ludzkich, jakie znasz.

Pewien pisarz zauważył kiedyś, że po śmierci ojca jego nieobecność stała się znacznie większa niż jego obecność. «Kiedy żył», pisarz powiedział, że nie był szczególnie obecny w moim życiu. Kiedy zajmowałem się swoimi sprawami, nie czułem ani jego obecności, ani jego nieobecności».

Tęsknota za tym, czego nie masz już mocniej niż objawienie się w tym, co masz, jest gwarancją utraty teraźniejszości i całej magii, którą posiada. Objawienie się w tym, co posiadasz.

Często, gdy umiera rodzic, ocalałe dorosłe dzieci są w stanie dostrzec piękno i doskonałość życia rodzica. Ale to było po to, by zobaczyć wszystko. Tak samo piękno i doskonałość własnego życia jest zawsze dostępna dla Ciebie, aby zobaczyć.

Czy musi minąć pięć lat, zanim z sympatią przyjrzysz się dzisiaj? Czy możesz się z tym pogodzić teraz, kiedy twoje życie toczy się dalej? Czy możesz krzyczeć z radości bez powodu? Czy możesz dać swoją miłość bezwarunkowo?

Wróć do teraźniejszości

Możesz teraz wyruszyć w podróż do życia w chwili obecnej. Profesor Marshall McLuhan powiedział: «Nie ma absolutnie żadnej nieuniknionej chęci do zastanowienia się nad tym, co się dzieje.»

Alicja usiadła przy biurku na jeszcze jeden wieczór, sprawdzając, co musiała skończyć przed przejściem na emeryturę. Znikąd przyszło do niej wielkie wyobrażenie: jeśli miałaby kiedykolwiek doświadczyć pełnego, spełnionego, bezstresowego życia, to musiałoby się ono zacząć od chwili do chwili. Nie mogła już dłużej udawać, że jej życie się zmieni, kiedy wreszcie nadejdzie jej upragniona przyszłość. I zdała sobie sprawę, że nie może zmagazynować relaksu i odpoczynku, jak wiewiórki przechowujące żołędzie na zimę. W tej chwili było wszystko. Gdyby teraz nie było dobrze, poradziłaby sobie z tym teraz.

Dobra czy zła, obecna chwila jest w rzeczywistości wszystkim, co masz. To jedyny punkt władzy, jedyny moment, w którym można podjąć działania. Twoja zdolność do uznania i życia w nim jest podstawową, satysfakcjonującą ludzką zdolnością.

Doświadczenia zablokowane

Życie w chwili obecnej to wolność doświadczania istoty i doskonałości swojego życia i tego, co jest teraz, nawet tych aspektów, które mogą ci się nie podobać – dla wielu osób jest to przeszkoda.

Każdy z nas napotyka na wiele przeszkód, aby żyć w chwili i mieć pełne doświadczenie teraźniejszości. Czepianie się statusu ofiary pomaga uniknąć osobistej odpowiedzialności za teraźniejszość. Składanie hołdu rytuałowi, który jest formą odkrywania przeszłości, ogranicza możliwości teraźniejszości. Sposób, w jaki zawsze to robiłeś, ma niewiele wspólnego z tym, w jaki sposób możesz to zrobić teraz. Zbyt duży hałas może zablokować twoje doświadczenie – potrzebujesz trochę ciszy. Ponadto, narkotyki i alkohol blokują teraźniejszość i powodują zakłócenia, i podejrzewam, że postrzegana presja czasu jest powodem, dla którego legiony naszego społeczeństwa zwróciły się w stronę narkotyków i alkoholu.

Niepowodzenie w życiu w tej chwili skazuje cię na to, że nigdy nie będziesz miał kontroli nad swoim życiem. Życie kontroluje was, a nie na odwrót.

Zaakceptuj obecny moment taki, jaki jest, a dla tego, jaki jest – najważniejszy moment w twoim życiu. Jakież to szczęście, że jesteś teraz szczęśliwy lub zadowolony, bo teraz jest najważniejszy. Nic innego nie istnieje.

Przeczytaj więcej artykułów Jeffa.

O autorze:

Jeff Davidson to «The Work-Life Balance Expert®», wybitny autorytet w dziedzinie zarządzania czasem, autor pięćdziesięciu dziewięciu książek głównego nurtu i elektryzujący profesjonalny mówca. Jest liderem myśli w kwestiach równowagi między pracą a życiem prywatnym i był szeroko cytowany w Washington Post, Los Angeles Times, Christian Science Monitor, New York Times, i USA Today. Cytowany przez magazyn «Sharing Ideas Magazine» jako «konsumowany mówca», Jeff uważa, że profesjonaliści zajmujący się dziś karierą we wszystkich branżach mają obowiązek osiągnięcia własnego poczucia równowagi między pracą a życiem prywatnym i popiera to dążenie poprzez swoją stronę internetową www.BreathingSpace.com .

©2012 przez Jeffa Davidsona