AICPA: Satysfakcja Amerykanów z finansów osobistych na rekordowym poziomie

Według American Institute of CPA (AICPA), w trzecim kwartale Amerykanie osiągnęli rekordowy poziom swoich finansów osobistych, wśród bardziej optymistycznych prognoz dotyczących rynku akcji, gospodarki, wartości domu i zatrudnienia.

Najnowsze dane wskazują ponadto, że księgowi mogą pomóc osobom fizycznym w sprawach finansowych, w miarę wzrostu ich majątku osobistego.

Indeks Osobistego Zadowolenia Finansowego (PFSi) wzrósł do 25,9 netto w trzecim kwartale, wzrastając z 18,5 w tym samym okresie ubiegłego roku i 23,3 w porównaniu do poprzedniego kwartału. W okresie lipiec-wrzesień przekroczył wcześniejszy poziom ustalony w czwartym kwartale 2006 roku, o 3,1%.

Indeks ten jest wskaźnikiem netto dwóch subindeksów: Personal Financial Pleasure Index, który mierzony jest na poziomie około 68.1, oraz Personal Financial Pain Index, który wynosi około 42.1. Cztery równie ważone czynniki łączą się w każdym z nich, aby zmierzyć zyski i straty aktywów i możliwości.

W indeksie tym znajduje się indeks giełdowy PFS 750 Market Index, będący własnym indeksem 750 największych spółek, ale nie obejmuje on amerykańskich kwitów depozytowych, funduszy inwestycyjnych ani giełdowych funduszy inwestycyjnych; wymieniony powyżej indeks AICPA Outlook Index mierzy oczekiwania osób mających dostęp do informacji poufnych i ich plany wobec swoich organizacji; Home Equity, który oblicza wartość rynkową nieruchomości, gospodarstw domowych i niefinansowych pomniejszoną o ich zobowiązania hipoteczne, Indeks cen konsumpcyjnych i wydatków osobistych podzielony przez cywilną ludność nieinstytucjonalną; oraz ofert pracy, który oblicza oferty pracy nierolniczej podzielone przez cywilną ludność nieinstytucjonalną.

Z drugiej strony, wskaźnik bólu mierzy opóźnienia kredytowe publikowane przez Rezerwę Federalną, obliczone jako 75 proc. opóźnienia w spłacie kredytów hipotecznych jednorodzinnych i 25 proc. opóźnienia we wszystkich kredytach i bankach komercyjnych; inflacja, która obejmuje 95 proc. rocznej zmiany wskaźnika cen konsumpcyjnych wydatków osobistych i 5 proc. rocznej zmiany wskaźnika cen konsumpcyjnych oleju opałowego i innych paliw; podatki osobowe, które obejmują podatki od dochodów, zysków kapitałowych netto, majątku osobistego, licencji na pojazdy silnikowe oraz różne opłaty i podatki, z wyłączeniem podatków Social Security i Medicare oraz podatków od nieruchomości, sprzedaży i niektórych kar; oraz niepełne zatrudnienie, które łączy Bureau of Labor Statistics na temat całkowitej liczby bezrobotnych, wszystkich pracowników pozostających bez pracy oraz pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin.

Przyjrzyjmy się bliżej konkretnym ustaleniom:

Wskaźnik przyjemności

Wzrost tego indeksu w ciągu 2016 roku był spowodowany 13,8-procentowym wzrostem w Indeksie Rynkowym 750 i 16,3-procentowym wzrostem perspektyw CPA. Kapitał własny wzrósł o prawie 8 procent, a liczba nowych miejsc pracy wzrosła o 3,1 procent.

Wzrost kapitału własnego o 7,9 proc. doprowadził do drugiego kwartału, po którym nastąpił 3-procentowy wzrost indeksu rynkowego 750 i 3,6 proc. wzrost liczby nowych miejsc pracy. Prognoza CPA wzrosła o 3,6 proc. po spadku w II kwartale.

Wskaźnik bólu

Nieco mniej ucierpiały czynniki ekonomiczne w trzecim kwartale, który był o 2,9 proc. niższy niż w roku 2016 i o 1,1 proc. niższy niż w drugim kwartale.

W porównaniu z 2016 r. zaległości kredytowe spadły o 20,3 procent, ale inflacja wzrosła o 42,2 procent. Tak więc spadek indeksu opiera się na 13-procentowym spadku niepełnego zatrudnienia, mimo że podatki wzrosły o 1,4 proc.

W porównaniu kwartalnym, zaległości kredytowe spadły o 6,7 proc., inflacja spadła o 5,5 proc., podatki wzrosły o 3,6 proc. a zatrudnienie o 2,8 proc.