Jak rozwijają się perspektywy podatkowe

Zawód podatnika stoi przed wieloma wyzwaniami w obecnym środowisku regulacyjnym, zgodności z przepisami i technologii. Jednocześnie wzrasta wewnętrzna presja wywierana na pracowników sektora podatkowego, aby działali wydajniej i skuteczniej oraz w większym stopniu przyczyniali się do wzrostu wyników finansowych. Wszystkie te elementy zmieniają rolę specjalistów podatkowych, niezależnie od tego, czy są oni doświadczeni, czy też znajdują się w początkowej fazie swojej kariery zawodowej.

W tej kolumnie patrzę na to, co takie profesjonalne organizacje podatkowe jak moja robią z punktu widzenia zasobów ludzkich, aby zająć się wpływem na zawód podatnika i utrzymać jego znaczenie w przyszłości. Skupię się na trzech obszarach: odpowiedzialności za przywództwo, podnoszeniu kwalifikacji oraz przyjęciu i dostosowaniu się do alternatywnych sposobów pracy.

Dołącz do naszej listy mailingowej

Wpisz swój adres e-mail, aby zapisać się do naszego newslettera i otrzymywać co tydzień najlepsze informacje o AccountingWEB.Wpisz adres e-mail *Enter adres e-mailSign up

Odpowiedzialność za przywództwo

W grze «Podążaj za liderem» wszystkie dzieci ustawiają się za nim. Następnie lider porusza się dookoła, a wszystkie dzieci podążają za nim i naśladują jego działania.

W wielu organizacjach takie samo zachowanie również istnieje. Ludzie naśladują i naśladują to, co ich przywódcy robią i mówią. Jeśli liderzy nie ogarniają, nie wspierają i nie wdrażają zmian w swoich organizacjach w widoczny sposób, takie zachowanie będzie naśladowane przez innych.

Aby ewoluować, organizacje podatkowe muszą wymagać od liderów i menedżerów nieszablonowego myślenia, poszukiwania nowych pomysłów i mistrzowskich zmian. Pomoże to ludziom zaakceptować, poruszać się i przyjąć nieuniknioną ewolucję zawodu.

Oto kilka taktyk, które organizacje mogą zastosować, aby upewnić się, że liderzy nasilają się i akceptują odpowiedzialność za prowadzenie swoich pracowników poprzez zmiany:

  • Wykorzystanie 360-stopniowego narzędzia informacji zwrotnej lub oceny kompetencji w celu rozwiązania problemów związanych z zarządzaniem zmianą oraz zapewnienia szkoleń lub rozwoju w przypadku istnienia luk.
  • Oferuj szkolenia na wszystkich poziomach Twojej organizacji, które dotyczą umiejętności potrzebnych w przyszłości. Szkolenie powinno pomóc w zbudowaniu masy krytycznej osób o zrównoważonym zestawie umiejętności oraz zdolności do adaptacji i obracania się w miarę zachodzących zmian. Zapewnienie, że obecni i przyszli liderzy otrzymują zrównoważoną ilość szkoleń technicznych, technologicznych i biznesowych/umiejętności miękkich pomaga stworzyć środowisko, które nie nagradza «co» jest robione, ale «jak» jest robione.
  • Zastanów się nad powierzeniem liderowi lub menedżerowi odpowiedzialności za wdrożenie nowego programu edukacyjnego lub udoskonalenie technologii, które stworzy wydajność dla funkcji podatkowych.
  • Opracowanie formalnych programów mentorskich lub coachingowych, które oferują wsparcie w poruszaniu się po aspiracjach zawodowych.

Niedawno wdrożyliśmy w naszej organizacji zmienioną strukturę coachingu, która dostosowuje naszą profesjonalną kadrę do «puli» coachingowych według poziomu umiejętności, przy czym liderzy firm i menedżerowie pełnią rolę głównych trenerów. Naszym celem jest pomoc w identyfikacji i rozwiązywaniu bieżących problemów, z którymi borykają się pracownicy, odkrywanie przyszłych potrzeb rozwojowych oraz zapewnienie liderom możliwości doskonalenia i podnoszenia swoich umiejętności mentorskich i coachingowych.

Upskilling

Ze względu na napięty rynek pracy i niedobór wykwalifikowanych pracowników, organizacje szkolą pracowników w celu rozwijania umiejętności, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom ich pracy i zawodu. W erze rosnącej automatyzacji i nowych specjalistów w biznesie, podnoszenie kwalifikacji nabiera pilnego znaczenia.

Jest to jednak coś więcej niż tylko nowy termin szkolenia i rozwoju zawodowego: podnoszenie kwalifikacji jest koniecznością dla przyszłej firmy. Zawód podatnika powinien przyjąć ten trend. Pracodawcy, którzy oferują cenne i istotne możliwości szkoleniowe, budują swoją reputację jako pracodawcy z wyboru i zwiększają zadowolenie, zaangażowanie i utrzymanie pracowników.

Sześć krytycznych umiejętności, na których powinien skupić się specjalista podatkowy, to m.in:

  • Innowacje – zdolność do rozpoznawania, przyjmowania i stosowania innowacji za pomocą sztucznej inteligencji i innych pojawiających się trendów technologicznych.
  • – Zdolność do rozpoznawania, przyjmowania i stosowania innowacji poprzez sztuczną inteligencję i inne pojawiające się trendy technologiczne.

  • Data analytics – Analiza danych w czasie rzeczywistym (tzn. pojawienie się «technologa podatkowego», który potrafi zrozumieć zarówno analizę danych, jak i przepisy podatkowe).
  • – Analiza danych w czasie rzeczywistym

  • Inteligencja emocjonalna – Zrozumienie i zastosowanie pojęcia inteligencji emocjonalnej w kontaktach zarówno z kolegami z pracy, jak i klientami.
  • – Zrozumienie i stosowanie pojęcia inteligencji emocjonalnej w kontaktach zarówno z kolegami z pracy, jak i z klientami.

  • Konsultacje i doradztwo – Przejście z perspektywy wyłącznie zgodności do takiej, w której wzmacnia się umiejętności doradcze i konsultingowe.
  • – Odejście od perspektywy wyłącznie zgodności do takiej, w której zwiększa się umiejętności w zakresie doradztwa i konsultacji.

  • Zarządzanie zmianą – Uznać potrzebę zmiany i innowacji oraz przyjąć nowe sposoby myślenia i pracy, aby dostosować się do ogólnych celów i wartości biznesowych.
  • – Uznać potrzebę zmian i innowacji oraz przyjąć nowe sposoby myślenia i pracy, aby dostosować się do ogólnych celów i wartości biznesowych.

  • Komunikacja – Efektywne przekazywanie wiedzy technicznej przy jednoczesnym budowaniu relacji ze współpracownikami i klientami, którzy coraz częściej pracują w sposób nietradycyjny (tj. pracownicy zdalni, skrócone tygodnie pracy i inne alternatywne sposoby organizacji pracy).
  • – Skutecznie komunikować się z kolegami i klientami, którzy coraz częściej pracują w sposób nietradycyjny (np. pracownicy zdalni, skrócone tygodnie pracy i inne alternatywne sposoby organizacji pracy).

Oto kilka sposobów, w jaki organizacje mogą skoncentrować się na wyzwaniach związanych z podnoszeniem kwalifikacji:

  • Ustanowienie i wdrożenie podstawowych kompetencji specjalisty podatkowego. Uwzględnij nie tylko te umiejętności, które zostały wymienione powyżej, ale również te, które mają zastosowanie w Twojej organizacji i biznesie.
  • Oceniać i identyfikować zestawy umiejętności pracowników w odniesieniu do podstawowych kompetencji wymaganych do osiągnięcia sukcesu na obecnych i przyszłych stanowiskach. Zapewnienie grupowych lub indywidualnych możliwości uczenia się i rozwoju w celu uzupełnienia braków w zakresie umiejętności.
  • Rekrutacja pracowników, którzy mogą nie pasować do tradycyjnego profilu podatkowego, ale którzy posiadają niezbędne umiejętności kluczowe dla zaspokojenia przyszłych potrzeb biznesowych. Współpracuj z lokalnymi szkołami wyższymi i uniwersytetami prowadzącymi rekrutację, aby przekazać zmieniające się umiejętności, których szukasz.
  • Wdrażanie kompleksowych indywidualnych planów rozwoju dla pracowników. Pozwól im stworzyć plan i ocenić, dlaczego rozwój umiejętności jest ważny i jak będą z niego korzystać. Wkład pracowników w tworzenie tego planu zwiększy ich zaangażowanie i zaangażowanie.
  • Stwórzcie część kultury waszej organizacji. To musi być coś więcej niż profesjonalne hasło, musi stać się częścią DNA organizacji. Na przykład, należy włączyć upskilling jako część procesu rekrutacji i włączyć go do istniejących procesów związanych z talentami w całym cyklu życia pracownika. Kultura upskillingów pozwoli w naturalny sposób kształtować możliwości mentorskie i coachingowe, co może pomóc w zatrzymaniu pracowników.

Alternatywne warunki pracy

Zawód podatnika, jak większość innych zawodów, ma pracowników o zwiększonych oczekiwaniach i wymaganiach dotyczących większej równowagi między pracą a życiem prywatnym oraz elastyczności. Musimy zapewnić, że przyjmiemy i dostosujemy się do alternatywnych sposobów organizacji pracy, zarówno dla naszych własnych organizacji, jak i dla klientów, którzy zmierzają w tym kierunku.

Funkcje podatkowe muszą mobilizować się wokół wpływu, jaki te trendy będą miały na rekrutację, szkolenia i ciągły rozwój pracowników. Oto kilka ważnych kroków, które organizacje powinny podjąć, aby zająć się alternatywnymi trendami w zatrudnianiu pracowników:

  • Wyrównaj jak , gdzie i kogo dziś zatrudniasz do swojego przewidywanego środowiska pracy w przyszłości.
  • Przeanalizuj, w jaki sposób prowadzisz szkolenia i rozwój już dziś i określ, w jaki sposób można go zmienić, aby dostosować go do harmonogramu pracy ludzi i miejsc, z których pracują. Konkretnie, powinieneś zapytać: Czy posiadasz najnowszą technologię umożliwiającą łączenie ludzi w programy szkoleniowe lub spotkania? Czy personel posiada sprzęt umożliwiający skuteczne uczestnictwo w szkoleniach i spotkaniach na odległość?
  • Opracuj (lub zrewiduj) zasady związane z elastycznością w miejscu pracy i upewnij się, że dotyczą one krytycznych kwestii mających wpływ na Twoją organizację, w tym bezpieczeństwa danych i poufności.
  • Upewnij się, że wraz z kierownictwem i personelem zostały ustalone oczekiwania co do tego, w jaki sposób tradycyjna relacja kierownik/pracownik zmieni się ze względu na przyjęte przez Ciebie opcje elastyczności w miejscu pracy. W ramach ostatniej rewizji polityki alternatywnej elastyczności w miejscu pracy naszej organizacji włączyliśmy wskazówki dla menedżerów i pracowników, przedstawiające oczekiwania, które powinni spełniać obydwaj, aby ustalenia te zakończyły się sukcesem.

Zawód podatnika będzie musiał stawić czoła wielu wyzwaniom w miarę przechodzenia przez trzecią dekadę XXI wieku. Profesjonaliści, którzy funkcjonują jedynie jako przygotowawcy podatkowi, szybko stają się reliktami, które nie w pełni wspierają zmieniające się potrzeby przedsiębiorstw. Organizacje muszą zapewnić pracownikom możliwości uczenia się i podnoszenia kwalifikacji, aby utrzymać ich produktywność, zaangażowanie i zdolność do szybkiego reagowania na wewnętrzne oczekiwania i potrzeby klientów zewnętrznych.

Liderzy odgrywają ważną rolę w określaniu sposobu, w jaki funkcja podatkowa będzie ewoluować i dopasowywać się do przyszłości. Ich gotowość i zdolność do identyfikowania i przyjmowania zmian oraz pociągania za sobą innych ma kluczowe znaczenie dla rozwoju tej funkcji. Zapewnienie obecnym i przyszłym liderom odpowiednich szkoleń, które równoważą edukację techniczną i edukację w zakresie umiejętności miękkich, to kolejna taktyka, którą należy wdrożyć.

Podczas gdy podróż i ewolucja zawodu podatkowego w przyszłość może wydawać się zniechęcająca, przyszłość będzie jasna, jeśli planujesz teraz przygotować swoich pracowników do sukcesu.

Oryginalny artykuł ukazał się w Pennsylvania CPA Journal.

Powiązane artykuły

Wzrastająca potrzeba do umiejętności

Jak zdefiniować lukę w umiejętnościach firmy